Drony ukrajinské výroby budou dodávány do USA a Kanady

13. 9. 2017

  • Země: UA - Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 13.09.2017

Zařízení je schopno zpracovat 300-500 ha denně, produktivita je 27-48 ha za hodinu. Ukrajinský dron vyvíjí rychlost 110 km/h, což podle tvůrců představuje rekord pro vícemotorový létající aparát.
Bezpilotní letoun je vybaven systémem počítačového vidění, který umožňuje rozpoznat překážky, které se vyskytují na cestě dronu, a automaticky se jim vyhnout. V budoucnu se plánuje instalace dalšího vybavení, které umožní dronům pracovat v noci.
Přístroj je snadno ovladatelný. Farmář jednou nastaví trasu, stiskne jedno tlačítko a zařízení pak vše provede samo. Na rozdíl od letadla, které nedokáže zpracovat všechny oblasti pole, v důsledku čehož se ztrácí až 4 % plodin, může dron maximálně opracovat i okraje celého pole. To znamená, že ztráty na plodinách jsou sníženy na pouhých 0,5 %. Dron Kray zpracovává pole v automatickém režimu ve výšce 1 m a umožňuje ušetřit až 70 % pesticidů. Kapacita nádrže na chemikálie činí 22,5 l.
Náklady na vytvoření jediného dronu činí nyní cca 50 tis. USD. Po spuštění sériové výroby bude ale zařízení levnější. Do projektu se již zainvestovalo více než 350 tis. USD. V r. 2016 získal projekt finanční podporu od Nadace pro civilní výzkum a vývoj USA (CRDF Global).
V cílové skupině dronu Kray se nachází přibližně 1 mil. farmářů a více než polovina zemí USA a Kanady.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: