Dva Australané vymysleli mořskou popelnici. Dokáže "vycucat" odpadky z hladin v přístavech

27. 1. 2016

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 27.01.2016

Ilustrační obrázekVypadá jako odpadkový koš, ale místo, aby stál v kuchyni, plave na moři. Nádoba je skoro celá potopená, nemá víko a její horní otvor pluje přesně na hladině. Koš je přikotven k vodní pumpě, jež je připevněna ke břehu a nečistoty se tak nasávají přímo do koše.

Takzvaný Seabin Project, tedy projekt Mořské popelnice, je nápaditý a jednoduchý způsob, jak vyčistit hladiny například v přístavech, rybnících a jezerech nebo v mořských docích a marinách, které se potýkají s velkým množstvím především plastových odpadků plujících na hladině. Jednou za čas je potřeba koše vyprázdnit a můžou odpadky "cucat" dál. 

S nápadem přišla dvojice Australanů Andrew Turton a Pete Ceglinski. "Vyvinuli jsme tenhle automatický odpadkový koš, který vodní hladiny dokáže vyčistit nejen od plujících odpadků, ale i například od olejových skvrn," říkají tvůrci na svých stránkách.

Nyní mají hotový prototyp a pomocí crowdfundingového portálu (způsob financování, kdy lidé posílají peníze na konkrétní projekty, které je zaujmou) Indiegogo vybrali peníze na rozšíření jeho výroby. Od lidí získali 267 tisíc dolarů, tedy skoro sedm milionů korun.

Turton i Ceglinski oba strávili mládí poblíž vody, přístavů a moře. Když pozorovali míru znečištění vodní hladiny, cítili jako svou povinnost s tím něco dělat. "Přístavy a klidnější doky u pobřeží jsou skvělým místem, kde začít s čištěním oceánů. Nejsou tu velké vlny jako na otevřeném moři. Zároveň je v každé marině a přístavu velké množství odpadků, které sem dofoukal vítr a pohyby proudů. Příroda sama dopravuje odpadky do míst, kde se dají snadněji sesbírat," vysvětluje dvojice, proč se zaměřili právě na přístavní oblasti.

"Samozřejmě, že nemůžeme zachytit všechno, ale je to dobrý začátek. Je před námi velký úkol, ale můžeme to zvládnout. Vlastně, už na tom pracujeme," dodává Turton a Peglinski.

Cílem tvůrců je do druhé poloviny letošního roku rozjet výrobu mořských košů a začít je distribuovat. Koše chtějí vyrábět výhradně z recyklovaných materiálů a součástí projektu mají být i semináře a školení pro studenty o tom, jak předcházet znečištění moří. Plasty a další odpadky, které se z košů vyberou, mají jít buď na recyklaci nebo na přeměnu na energii. 

Dvojice mladých Australanů nejsou jediní z nastupující generace, kdo se rozhodl bojovat proti stále většímu znečištění moří a oceánů odpadky. Dvacetiletý student Boyan Slat z nizozemského Delftu vymyslel způsob, jak čistit otevřené hladiny oceánů. Jeho nápad spočívá ve výstavbě zhruba 24 obřích čistících stanic, které jsou umístěny na hladině a mají tvar rejnoka. Jsou ukotveny ke dnu a oceánské proudy víří kolem nich. Díky tomu není třeba oceán nákladně pročesávat, ale odpadky samy proudí s mořem do záchytných plovoucích pásů, které jsou umístěny kolem čističky.

Plovoucí pásy zachycují plasty všech velikostí a směřují je do sběrného kontejneru. Jakmile se naplní, přijede pro něj loď a recyklované plasty se prodají k dalšímu zpracování. Crowdfundingová kampaň, kterou Slat a skupina vědců, kteří se do projektu zapojili, založili, už vynesla přes 2,2 milionu dolarů. To projektu pomohlo, aby se zahájila jeho pilotní fáze. Prvních 2000 metrů záchytných pásů a kontejneru by se mělo umístit ve vodách kolem Japonska v letošním roce.

Podle studie v časopise Science vyhodí lidé ročně do moří a oceánů 5–13 milionů tun odpadků. Odborníci rovněž odhadují, že bez strategie na boj proti odpadům v moři by se toto množství mohlo do roku 2020 zečtyřnásobit.

Zdroj: Hospodářské noviny
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney

Tisknout Vaše hodnocení: