Dva velké investiční projekty v hodnotě desítek miliard dolarů

10. 5. 2013

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 07.05.2013
  • Zdroj: http://www.samanyoluhaber.com/ekonomi/2-dev-proje-icin-imzalar-atiliyor/1001862/

Dnes se očekává, že budou zahájeny dva velké investiční projekty v hodnotě desítek miliard dolarů, které hrají hlavní roli při plnění cílů Turecka do roku 2023. 2 projekty - druhá jaderná elektrárna, která bude postavena na břehu Černého moře, a třetí letiště v Istanbulu budou oficiálně předány dodavatelům.ilustrační obrázek

Dohoda udělující exkluzivní vyjednávací práva Japonsko-francouzskému konsorciu na stavbu jaderné elektrárny v oblasti Černého moře v provincii Sinop bude podepsána předsedou Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho japonským protějškem Šinzóem Abem v Ankaře. Výběrové řízení na Istanbulské a zároveň vzhledem ke kapacitě pro přepravu cestujících největší letiště na světě by mělo být dokončeno ve stejný den.

Druhá jaderná elektrárna v Turecku za 22 miliard USD (435 miliard Kč) bude postavena společností Mitsubishi-GDF Suez, bude mít čtyři reaktory a výkon 4500 MW. Turecko předtím, než se rozhodlo pro Japonsko-francouzské konsorcium, vedlo dlouhá jednání s Kanadou, Jižní Koreou a Čínou. V roce 2010 se Turecko dohodlo s Ruskem na stavbě první jaderné elektrárny v městě Akkuyu, Mersin na pobřeží Středozemního moře. Energeticky hladová země zamýšlí vybudování třetí jaderné elektrárny, hodlá tím z těchto elektráren splnit 15 procent svých energetických potřeb do roku 2030.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: