Dva velké výpadky důležitých IT systémů v Polsku - volby do samospráv a prodej vlakových lístků

26. 11. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 20.11.2014

Prvním z nich je kolaps centrálního systému pro sčítání hlasů ve volbách do regionálních samospráv, které proběhly v neděli 16. 11. 2014. Přestože běžně sčítání hlasů trvá maximálně 2 dny nejsou k dnešnímu dni (20. 11.) stále známy výsledky a hrozí, že budou muset být hlasy sčítány ručně. Situace už si vyžádala demisi předsedy Státní volební komise, opoziční politici volají po anulaci voleb a vyhlášení nových.

Ilustrační obrázekPřestože byla firma Nabino, která IT systém pro volební komisi dodala, jediným nabízejícím ve výběrovém řízení, měl prý systém být řádně otestován. Faktem zůstává, že kvůli průtahů v tendrech byla firma vybrána pouze 3 měsíce před termínem konání voleb.

Druhý kolaps zaznamenal státní železniční přepravce PKP, konkrétně dceřinná firma PKP Intercity. V noci z soboty na neděli 16. 11. byl zahájen prodej lístků na spoje z nového jízdního řádu, který začne platit 14. 12. 2014. Jednou z velkých novinek bude zahájení provozu vlaků vyšší třídy pendolino na několika vybraných trasách (Varšava-Gdaňsk, Varšava-Katowice, Varšava-Krakov) kde se mají výrazně zkrátit cestovní časy. Zájem cestujících o předprodej lístků na tyto vlaky předčil očekávání, v průběhu prvních několika hodin bylo prodáno několik tisíc lístků, ale situace vedla až k pádu IT systému pro prodej lístků. Prodej prostřednictvím internetu nebyl zprovozněn ani po několika dnech, povedlo se alespoň stabilizovat prodej v pokladnách na nádražích.

Stejně jako v předchozím případu vedla situace k okamžité výpovědi pro člena představenstva PKP Intercity odpovědného za IT systémy a několika jemu podřízených osob. Na řešení situace se stále pracuje.

Obě události jsou hlavními tématy v polských mediích v průběhu posledních několika dnů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě.

 

Tisknout Vaše hodnocení: