EBRD financuje ukrajinské výrobce biopotravin

27. 6. 2016

  • Země: Ukrajina
  • Datum zveřejnění: 24.06.2016

ilustrační obrázekEvropská banka pro obnovu a rozvoj zahajuje novou iniciativu, která bude zaměřena na podporu ukrajinských výrobců biopotravin, kteří mají zájem o vstup na globální trh certifikovaných organických potravin a nápojů.

Podle odhadů expertů je na Ukrajině registrováno kolem 180 producentů organických produktů, kteří obdělávají přibližně 400 764 ha certifikované organické zemědělské půdy (1 % z celkové plochy orné půdy na Ukrajině).

Je to mnohem méně, než v zemích EU (např. v Rakousku se pro ekologické zemědělství využívá 19,4 % orné půdy), takže jsou možnosti pro růst. Příznivá zeměpisná poloha dává Ukrajině možnost zabezpečovat potřeby EU, kde vyrostl trh s biopotravinami čtyřikrát během posledních deseti let. Spotřebitelé biopotravin v zemích EU nyní utrácí dvakrát více, než před 10 lety, a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. EU má však omezené půdní zdroje pro ekologické zemědělství a proto musí dovážet biopotraviny více než ze 130 zemí mimo Evropu, aby uspokojila poptávku, která neustále stoupá.

Zdroj: www.business.ua 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě.

Tisknout Vaše hodnocení: