EET: Čeští podnikatelé se prý bojí šikany ze strany státu

1. 6. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Pocity nejistoty, bezmoci a pochybnosti o připravenosti Elektronické evidence tržeb (EET) převládají mezi českými podnikateli. Vyplývá to z nejnovější ankety Hospodářské komory ČR.

Více než třetina podnikatelů se podle průzkumu domnívá, že EET ohrozí plynulý průběh letošního adventního období. Stát zatím nevydal certifikáty nezbytné pro technická zařízení k evidenci tržeb, a do zavedení novinky zbývá už jen půl roku.

„Podnikatelé si stěžují na úroveň stávající právní úpravy a na to, že stát dosud nevybral všechny dodatele potřebné k realizaci EET. Téměř polovina dotázaných se přitom domnívá, že by stát – když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídili nějaké technické zařízení – měl poplatníkům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vhodné a které nikoliv,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.  

Podnikatelé mají strach ze složitosti informačních systémů či nákladů na upgrade jejich dosavadního vybavení. Zároveň jsou mnozí přesvědčeni, že budou nuceni pořídit si nový software a že jim narostou náklady na rychlejší a spolehlivější připojení k internetu. Samostatnou kapitolu jsou pak obavy z možného šikanózního postupu státních orgánů, které by si mohly s podnikateli vyřizovat účty.

EET ano, ale...

Elektronickou evidenci tržeb ale nevnímají respondenti jen negativně. EET by podle dotázaných mohla vést k omezení daňových úniků, nastavit spravedlivější prostředí pro podnikání a narovnat konkurenční prostředí.

Podnikatele ovšem nadále trápí nedostatek informací. Hospodářská komora ČR proto vyslala jasný signál, že jim pomůže. „Poté co jsme v legislativním procesu zmírnili negativní dopady na podnikatele, například že jsme přispěli k zavedení slevy na dani 5000 Kč na nákup technického zařízení, v brzké době spustíme nový web – EET ANO, ALE, který podnikatelům pomůže zorientovat se ve způsobu plnění nové administrativní povinnosti,“ doplňuje Vladimír Dlouhý.

Výsledky ankety HK ČR k EET (194 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek