EET se zjednoduší, ministerstvo vyšlo vstříc podnikatelům

28. 6. 2016 | Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)

Výrazně jednodušší režim elektronické evidence tržeb (EET) pro e-shopy. To je jeden ze zásadních výsledků dohody mezi ministerstvem financí a Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Podle AMSP ČR vyšlo Babišovo ministerstvo vstříc provozovatelům e-shopů . Ani obchodníci, u kterých dojde k výpadku prodeje například z důvodu selhání přístroje, už nemusejí mít obavu z komplikací či případných postihů.

„Prodeje nakumulované v době nepoužívání EET budou moci po opětovném uvedení zařízení do provozu nahrát najednou, tedy jednou tržbou, nikoliv po jednotlivých dokladech,“ uvádí AMSP ČR v tiskové zprávě.

O dalších podmínkách, které by měly malým firmám zjednodušit prodeje přes EET, se stále jedná. Na základě takzvané EET tour, kterou AMSP ČR v těchto týdnech křižuje regiony, vzešla celá řada praktických požadavků od podnikatelů.

Provozovatelé e-shopů si oddechnou

Akceptován byl zásadní požadavek provozovatelů e-shopů. Pokud bude zboží dodáváno přes přepravní firmy, které hotovostní obnos od zákazníka převedou internetovému obchodu přes účet, nebude se elektronická evidence tržeb na tyto transakce vztahovat.

To podnikatelům zásadně ulehčí život. Pokud ovšem přepravní firma bude prodejci zpětně předávat fyzickou hotovost, bude nutné doklad EET vystavit.

Další změna je pozitivní pro ještě větší skupinu podnikatelů. Nastane-li v maloobchodě, velkoobchodě, restauraci či hotelu porucha a nebude možné vystavovat účtenky na bázi EET, pak v momentě zprovoznění přístroje bude možné vložit součet všech chybějících tržeb jednou operací naráz - nikoliv po jedné účtence jako dosud.

 „Z jednání mám dobrý pocit. Je určitě dobře, že po regionech s námi jezdí i zástupce ministerstva a může diskutovat s tisícovkami podnikatelů. Od počátku byla s ministrem financí dohoda, že bude-li třeba upravit část režimu EET, která opravdu zásadně ohrozí plynulost prodejů nebo by byl podnikatel vystaven nepřiměřeně komplikovanému procesu, dojde k úpravě podmínek. To nyní nastalo,“ připouští předseda AMSP ČR.

A co by mělo být výsledkem dalších jednání? „Cílem bude vyjít vstříc nejmenším podnikatelům, variant jak to udělat máme připraveno více,“ doplňuje Karel Havlíček.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek