EGAP čeká na možnost pojišťovat export do Íránu

21. 3. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Po pěti letech byly letos v lednu zrušeny mezinárodní sankce proti Íránu. Nejen české firmy vidí na osmdesátimilionovém trhu velký potenciál pro svůj obchod, problém je ovšem v tom, že Česká národní banka zakázala pojištovat export do této asijské země.

OECD totiž zařadila Írán z hlediska exportu mezi nejrizikovější země. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která pojištuje českým firmám jejich vývoz a pomáhá jim tak při vstupu na nové trhy, zde před uvalením sankcí pojistila mnoho případů. Dnes ale tuto možnost nemá.

„Írán je zatím v hodnocení mezinárodní organizace OECD v sedmé, tedy nejrizikovější skupině exportních cílů. Pojištění vývozu do této země by pomohlo, pokud by OECD v blízké budoucnosti přehodnotila rizikovost tohoto trhu,“ uvádí EGAP v tiskové zprávě.

EGAP chce nyní s Českou národní bankou vyjednat výjimku.  Druhou variantou je, že OECD přesune Írán do šesté skupiny a pak by se na asijskou velmoc zákaz ČNB nevztahoval.

„Jádro pudla je v tom, že se máme řídit podle dvou zákonů – zákona o pojišťovnictví a zákona 58 o podpoře exportu. Otázkou tedy je, zda jsme typická pojišťovna, nebo státní instituce podporující export. A ČNB jako regulátor nás bere jako klasickou pojišťovnu,“ řekl Procházka deníku Hospodářské noviny.

EGAP dosud nové žádosti o pojištění exportu do Persie neobdržela. Podle Procházky bude i zpracování nových případů vyžadovat určitou dobu. Proto šéf pojišťovny doufá, že se do několika týdnů či maximálně měsíců změní přístup OECD nebo ČNB.

EGAP se přitom na pojišťování vývozu do Íránu těší. „Chceme zajistit konkurenceschopnost českých vývozců a umožnit přípravu nových obchodních případů tak, abychom po zrušení sankcí byli schopni rychle reagovat,“ řekl Jan Procházka před uvolněním sankcí.

Společnost má navíc pozitivní zkušenost s minulými obchodními případy do tohoto teritoria a dokonce i s platební morálkou íránských subjektů.
(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek