EGAP: Dohoda s čínskou pojišťovnou SINOSURE umožní realizovat projekty ve třetích zemích

10. 11. 2015 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - EGAP: Dohoda s čínskou pojišťovnou SINOSURE umožní realizovat projekty ve třetích zemích Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) na právě skončeném zasedání Bernské unie a Pražského klubu v čínské Šanghaji podepsal dohodu o vzájemném zajištění s čínskou SINOSURE. 

Jde o přední partnerskou exportní úvěrovou pojišťovnu, která byla založena v roce 2001 a patří k největším na světě. Tato dohoda je zásadním krokem pro možnost zapojit české exportéry do konsorcií při zakázkách ve třetích zemích.

„Tato dohoda otevírá obrovské možnosti, Číňané mají navíc o tuto spolupráci velký zájem i v souvislosti se svými současnými investicemi v České republice. A jak se zdá, po Čínském investičním fóru, které bude příští týden v Praze, podobných investic ještě přibude,“ doplňuje k nové spolupráci generální ředitel EGAP Jan Procházka.

„Jde o dobrý základ pro další spolupráci, teď je to na exportérech a na bankách, musíme se pokusit změnit i jejich vnímání. V době, kdy české firmy nemají tolik možností získat velké zakázky, je cestou prosadit se do konsorcií firem, prosadit se i jako subdodavatelé,“ vysvětluje Jan Procházka.

Výhodná může být podobná spolupráce i pro státní úvěrovou pojišťovnu EGAP. Pojistí totiž pouze české dodávky na zakázce a agentury spolupracují i při posouzení partnerů ve třetích zemích. Další výhodou této dohody je také to, že české společnosti, do kterých vstoupili Číňané, mohou využít jak služeb EGAP, tak SINOSURE.

Kromě této dohody se SINOSURE uzavřel EGAP nově také Memorandum o spolupráci s japonskou úvěrovou pojišťovnou NEXI. Jeho cílem je vytvořit rámec pro spolupráci mezi českými a japonskými společnostmi při podpoře vzájemného obchodu a investic.

V další fázi bude EGAP usilovat o uzavření Dohody o vzájemném zajištění. Ta by stejně jako dohoda se SINOSURE umožnila oběma pojišťovnám podpořit společnosti svých zemí při pronikání na trhy třetích zemí. Čeští vývozci přitom už projednávají několik konkrétních subdodávek pro významné japonské vývozce, které by mohly být touto dohodou podpořeny.  

„Za dva roky, kdy jsme byly členy Řídícího výboru Bernské unie, jsou právě podobné smlouvy největším přínosem pro český export. Uzavřeli jsme celkem 14 podobných dohod o vzájemném zajišťování,“ dodává k závěru dvouletého mandátu EGAP v Bernské unii generální ředitel  Jan Procházka.

Mezi nejvýznamnější pak patří spolupráce s korejskou K-SURE, americkou US EximBank, izraelskou ASHRA a ruským EXIAR. Právě v těchto případech už EGAP projednává některé konkrétní zakázky českých exportérů ve třetích zemích ve spolupráci s těmito pojišťovnami. 

Důležité jednání o zapojení českých firem proběhne také v tomto týdnu, kdy do Prahy dorazí generální ředitel ruské úvěrové pojišťovny EXIAR Alexej Tjupanov a nové možnosti představí na páteční konferenci Regionální česko-ruské business fórum, která proběhne v pražské O2 aréně v předvečer finálového tenisového utkání FedCupu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek