EGAP na Salimě podporuje export potravin a potravinářských technologií

19. 2. 2016 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - EGAP na Salimě podporuje export potravin a potravinářských technologií V posledních deseti letech se postupně zvyšuje export směřující právě ze sektorů potravinářství a zemědělství. Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP už svým pojištěním podpořila vývoz za více než 22 miliard korun. Největší objem tvoří export potravinářských a zemědělských technologií a vývoz surovin – především obilí, sušeného mléka a sladu.

Suroviny přitom míří hlavně na Kubu, s pojištěním EGAP už tam v rámci programu „refresh“ exportéři vyvezli  24 tisíc tun pšenice nebo 1500 tun sladu. „Kuba bude hlavním odbytištěm i v letošním roce, připravuje se vývoz obilí, sušeného mléka a sladu za více než půl miliardy korun,“ doplňuje k podpoře exportu generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Úspěšní jsou ale v posledních letech také výrobci potravinářských a zemědělských technologií a strojů. „ Podpořili jsme vývoz technologií do Běloruska, Ruska, do Gruzie, ale také do Albánie, Bulharska, Kazachstánu, Mexika, Uruguaye či Etiopie. A zejména v oblasti vývozu potravinářských technologií našeho pojištění využila i řada malých a středních podniků,“ dodává Jan Procházka. Velmi dobrým českým vývozním artiklem jsou například zařízení pro pekárny, pivovary, minipivovary, mlékárny a výrobu sýrů. V tomto segmentu EGAP uzavřel v posledních deseti letech více než 60 pojistných smluv.

S podporou EGAP bylo  ve světě postaveno také například pět pivovarů a minipivovarů, na dalších třech se české firmy podílely formou subdodávek. Největší zakázkou byla výstavba pivovaru v Etiopii, který byl dokončen loni v únoru. Královéhradecká strojírna ZVU POTEZ do moderního podniku společnosti Raya Breweries dodala kompletní technologie včetně stavebních prací a náhradních dílů v hodnotě přes 764 milionů korun.  Úspěšný je ale také export samotného piva, právě díky pojištění EGAP se v loňském roce podařilo například pivovaru Bernard výrazně navýšit export do Mexika.

České firmy využily pojištění EGAP také při vývozu lisů na rostlinné oleje, udírenských zařízení, balicích linek na zeleninu, linek na zpracování a balení nápojů, zařízení na zpracování masa či technologie pro zpracování semen a obilí. Úspěšné jsou též dodávky zemědělských technologií a investičních celků (vepříny, kravíny, masokombináty) dodávané například firmami Bauer Technics či Farmet. „Projednáváme nyní další dvě velké zakázky do Běloruska a Kazachstánu,“ potvrzuje generální ředitel EGAP Jan Procházka.

EGAP se chce na podporu exportu potravin a technologií zaměřit ještě více. I prosto letos poprvé nabízí zájemcům své služby na veletrhu Salima v Brně.  A to přímo na stánku Ministerstva zemědělství v pavilonu A1, kde jsou po celou dobu veletrhu přítomni pracovníci obchodního úseku EGAP.

Pro exportující potravináře pak uspořádá specializovaný odborný seminář v rámci doprovodného programu Salimy. Ten se uskuteční v pátek 19. 2. od 10 hodin v pavilonu A3, sál Morava. Vstup na tento seminář je zdarma.  Zaregistrovat se na něj je možné na stránkách www.egap.cz/seminare.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek