EGAP podepsal dohodu s izraelskou pojišťovnou ASHRA

25. 11. 2014 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - EGAP podepsal dohodu s izraelskou pojišťovnou ASHRA EGAP 25. listopadu 2014 podepsal v Izraeli dohodu o vzájemném zajišťování s úvěrovou pojišťovnou ASHRA. Jejím cílem je to, aby bylo možné sdílet mezi pojišťujícími společnostmi rizika vyplývající z vývozních kontraktů jejich národních vývozců do třetích zemí.

„Prakticky se uplatní v případech, kdy je český nebo izraelský vývozce hlavním dodavatelem vývozního projektu a využívá k jeho realizaci subdodávek vývozců z druhé země. Pokud izraelská společnost získá projekt a přizve české subdodavatele, EGAP pojistí právě rozsah českých dodávek. A naopak,“ dodal k nové smlouvě generální ředitel EGAP Jan Procházka. Podle jeho slov se představitelé ASHRA na společném jednání zajímali především o projekty výstavby nemocnic a poliklinik v Gabunu a Ghaně a zájem projevili také o účast na projektech v Bělorusku, především v oblasti zemědělství. K podpisu došlo v Jeruzalémě za přítomnosti premiéra ČR Bohuslava Sobotky a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Podpis této dohody proto představuje pro EGAP významný prvek jejího širšího zapojení do mezinárodní pojišťovací spolupráce. Dohoda je navíc podepsána právě letos, kdy se EGAP mimo jiné zaměřil na podporu exportu výsledků výzkumu a vývoje, a právě Izrael je považován za „start-up nation“, který je lídrem v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Dohoda tak nejen kopíruje dobré česko-izraelské vztahy, ale pomůže také ve sdílení zkušeností v této oblasti.

EGAP má v současné době sjednáno okolo 20 dohod o vzájemném zajišťování se všemi klíčovými partnerskými exportními pojišťovnami a vytvořila si tak předpoklady pro úzkou spolupráci na pojišťování, resp. sdílení rizik mezinárodních vývozních projektů, v nichž jsou zapojeni čeští vývozci.  „A tyto dohody mají už své konkrétní výsledky, například smlouva s americkou US-EXIM už přinesla českým exportérům několik konkrétních obchodů v Latinské Americe, Číně nebo právě v Izraeli – české firmy se na zakázkách amerických firem podílejí jako subdodavatelé a EGAP pojišťuje pouze českou část dodávek, doplňuje Jan Procházka.

Pojistná angažovanost EGAP v Izraeli je k dnešnímu dni 3,1 mld. korun. Největší zakázkou je právě subdodávka turbín od firmy Škoda Doosan pro izraelskou elektrárnu.
 
ASHRA je ve srovnání s EGAP podstatně starší exportní pojišťovnou (1957),  zaměřuje se na podporu izraelského vývozu a investic především do rozvojových zemí. Spolupracuje s EBRD, Světovou bankou i MMF. Celková angažovanost pojišťovny ASHRA činí 27 milionů dolarů. Pojišťuje především projekty z oblasti infrastruktury, zdravotnického vybavení, energetiky a zabezpečovacího zařízení.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek