EGAP pojistí vývoz turbíny do Indonésie

30. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kromě nových pojistek musí garant českého exportu řešit problém turecké uhelné elektrárny. Může tam přijít až o osmnáct miliard korun.

Státní exportní pojišťovna EGAP pomůže plzeňské Doosan Škoda Power s vývozem parní turbíny do Indonésie. Dodávku turbosoustrojí o výkonu 198 megawattů pojistí na 600 milionů korun, uvedla mluvčí pojišťovny Hana Hikelová.

Škoda se zúčastní výstavby indonéské paroplynové elektrárny Grati s výkonem 501 megawattů jako dodavatel korejské společnost Lotte Engineering and Construction, která tendr na vybudování nového zdroje na ostrově Jáva vyhrála. Stavbu elektrárny financují velké mezinárodní banky ING, Société Générale, její česká dcera Komerční banka a korejská státní banka Kexim. Kromě společností EGAP a Kexim se na pojištění podílí také italská agentura pro podporu exportu Sace.

„Energetika pro nás zůstává klíčovou oblastí, ve které i do budoucna vidíme velký potenciál pro podporu českého vývozu,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

EGAP právě řeší problémy s dostavbou turecké elektrárny Yunus Emre, jež ji mohou stát až osmnáct miliard korun. Státní pojišťovna garantuje exportní financování, které získal hlavní dodavatel elektrárny, ostravská Vítkovice Power Engineering. Ten je ovšem v insolvenci.

Stavba stojí kvůli nevhodnému palivu, které nelze správně spalovat. Po pokusu o převrat v Turecku byli navíc zatčeni majitelé společnosti, jež si elektrárnu objednala. EGAP v insolvenčním řízení s vítkovickou firmou uplatnil pohledávku 18,6 miliardy korun. Situaci teď nechce komentovat. Do Turecka pojede v prosinci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který bude o elektrárně jednat.

Rozhovor s Josefem Ryšavým ze společnosti Doosan Škoda Power

Jak se Doosan k zakázce v Indonésii dostal, resp. jak navázal spolupráci s místní Zahraniční kanceláří CzechTrade?
Věděli jsme, že Indonésie představuje velice atraktivní trh a zvažovali jsme, jak na tento trh nejlépe vstoupit. Oslovili jsme CzechTrade, zda mají zájem s námi na vstupu na indonéský trh spolupracovat.

Jak se lidem z Doosanu spolupracovalo s CzechTrade v Jakartě, co CzechTrade pro Doosan zajištoval? Doporučila by firma Doosan spolupráci českých firem s CzechTradem? (pozn. redakce: ředitelem kanceláře byl tehdy P. Kalina, nyní je jím M. Sontodinomo)
Požádali jsme CzechTrade, aby se pokusil na vytipované projekty najít silného místního partnera, se kterým bychom mohli dané projekty realizovat. Spolupráci bychom určitě doporučili. Pro firmy, které vstupují na tento trh, je nutné mít prostředníka, který se v daném prostředí pohybuje, jinak se lze velice snadno ztratit.

V září byla v Praze delegace Indonésanů a zástupce PJB pan Beton dokonce navštívil Doosan v Plzni. Jaký byl jeho dojem z návštěvy závodu?
Pan Beton byl nadšený z možností, které náš závod skýtá. Společnost Doosan Škoda Power není v Indonésii příliš známá, což bylo pro firmu PJB velké překvapení, že se v ČR vyskytuje výrobce s dlouhodobou tradicí, schopný pokrýt celé spektrum požadovaných výkonů v Indonésii. Nastínil nám možné segmenty vzájemné spolupráce, které jsme po mém příjezdu do Jakarty začali dále rozvíjet.

Readakčně doplněný článek, původně publikovaný v deníku E15.cz. Autor článku: Jan Stuchlík.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek