EGAP se zúčastnil konference o příležitostech českých firem v jaderné energetice

26. 5. 2016 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - EGAP se zúčastnil konference o příležitostech českých firem v jaderné energetice České strojírenské firmy mají šikovné zaměstnance a kvalitní produkty. Mají tak velkou šanci uchytit se jako subdodavatelé nadnárodních koncernů stavících jaderné elektrárny. To byl jeden ze závěrů konference „Příležitosti pro české firmy při výstavbě jaderných elektráren ve světě“, která se konala 16. května v hotelu Ambassador v Praze.

Během necelých tří hodin se na pódiu vystřídala řada řečníků. V první části programu vystoupil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který celou akci zahájil. Dále promluvili například představitelé nadnárodních koncernů KEPCO, Rosatom, Westinghouse a také generální ředitel pojišťovny EGAP Jan Procházka.

Ministr Jan Mládek během svého projevu mimo jiné zdůraznil, že prioritou české vlády je nyní dostavba dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany. „Stávající bloky mají plánovanou životnost padesát let a je tu riziko, že v roce 2027 by tato elektrárna mohla přestat existovat,“ uvedl ministr Mládek. Současná vláda proto bude pokračovat v přípravných pracech na stavbu nových bloků, nicméně o výstavbě samotné bude muset rozhodnout vláda příští.

Generální ředitel a předseda představenstva EGAP Jan Procházka ve svém vystoupení nejprve seznámil přítomné zástupce zahraničních koncernů a českých firem se základními údaji o EGAP.

Pak již přešel k tomu, jak mohou exportní úvěrové instituce, jako je například český EGAP, pomoci firmám k získání zakázek v jaderné energetice. „V současnosti se výstavba jaderných elektráren prakticky neobejde bez účasti exportních úvěrových institucí,“ uvedl Jan Procházka. Jako příklad uvedl aktivitu americké exportní pojišťovny US EXIM, která aby podpořila americké společnosti, poskytla na stavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech přímý úvěr ve výši dvou miliard amerických dolarů.

Samotný EGAP podpořil vývoz komponent pro jaderné elektrárny do mnoha zemí. Největší objem pojištěného vývozu směřoval na Slovensko, kam EGAP v minulých letech uzavřel různé typy pojistných smluv v hodnotě vyšší než 20 miliard korun.

A EGAP je i do budoucna připraven podpořit české firmy působící v jaderné energetice. „Máme možnost spolupracovat se zahraničními ECAs, jako jsou EXIAR, US EXIM, K-SURE, SINOSURE či COFACE,“ uvedl Jan Procházka. Šest českých bank je podle České bankovní asociace připraveno poskytnout exportní financování. A EGAP může pojistit odběratelské úvěry českých vývozců.

Ve druhé části konference pak zástupci českých společností, jako jsou například Škoda Praha, Škoda JS, Alta, či Doosan Škoda Power, představili své firmy přítomným zástupcům zahraničních koncernů.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek