EGAP získal podporu íránské centrální banky pro český export

14. 11. 2017 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

Státní pojišťovna EGAP vychází vstříc rostoucímu zájmu českých firem o nadějný íránský trh. EGAP uzavřel dohodu o spolupráci s Íránskou centrální bankou (CBI), která přislíbila podporu při zajišťování státních záruk pro společné česko-íránské projekty.

Dohodu podepsal místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý a generální ředitel mezinárodních vztahů CBI Hossein Yaghoubi. „Od roku 2015 usilovně pracujeme na tom, abychom pomohli českým firmám otevřít brány do Persie,“ řekl Marek Dlouhý. Připomněl, že mezinárodní dohoda z roku 2015 předpokládá postupné uvolnění sankcí vůči Íránu, čehož se snaží využít firmy prakticky z celého světa. Dohoda s Íránskou centrální bankou je důležitá v době, kdy se velká část bank stále staví k financování českého vývozu rezervovaně.

Marek Dlouhý připomněl, že íránské banky již splatily veškeré své staré dluhy vůči EGAP. „Zkušenost s platební morálkou íránských firem a bank je pro EGAP velice pozitivní. Sankce samozřejmě znamenaly buď úplné přerušení, nebo značné komplikace pro platební styk, po uvolnění sankcí však byly všechny dlužné částky doplaceny,“ uvedl Marek Dlouhý.

Podpisu dohody mezi EGAP a CBI se zúčastnil také český velvyslanec v Íránu Svatopluk Čumba a představitelé Íránského exportního garančního fondu (EGFI) – partnerské organizace EGAP, která se kromě podpory exportu zabývá i podporou importu.

Jednání s exportéry

EGAP v současné době jedná o podpoře několika českých exportérů, kteří mají zájem o íránský trh. Jedním z nich je opavská společnost Ostroj, která chystá pro svého íránského partnera dodávku projektování a vybudování hlubinného dolu na těžbu černého, koksovatelného uhlí v provincii Kermán. Další firma Danieli Czech Engineering pak připravuje dodávku zařízení a materiálu pro nový íránský závod na výrobu oceli.

Írán je nejprůmyslovější zemí Blízkého východu s více než 80 miliony obyvatel. Vzhledem k dlouhému období značné izolace od vyspělého západního světa navíc jde o poměrně nenasycený trh. „Češi mohou v Íránu navázat na staré obchodní vazby s touto zemí, zároveň ale musí počítat s ostrou konkurencí firem z celého světa,“ řekl Marek Dlouhý. Upozornil, že Íránci jsou zkušení obchodníci. „Írán není typickým trhem pro začínající exportéry, je dobré mít již exportní zkušenosti z bližších trhů,“ dodal Dlouhý.

Fotografie poskytnuta společností EGAP.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek