EGAP zvýšil teritoriální limity pro 3 země SNS

3. 10. 2014 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - EGAP zvýšil teritoriální limity pro 3 země SNS EGAP k 1. říjnu 2014 zvýšil teritoriální limity pro pojištění exportu do Běloruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Generální ředitel EGAP Jan Procházka to oznámil na Mezinárodním strojírenském veletrhu na konferenci Financování exportu mimo země EU. Úvěrová pojišťovna tak reaguje na výpadek exportu na Ukrajinu a na utlumení vývozu do Ruska v souvislosti se sankcemi EU vůči Rusku.

„K tomuto kroku jsme přistoupili na základě avizovaných obchodních případů. Obchodní úsek nyní eviduje zvýšený zájem především o Bělorusko a Ázerbájdžán a není tajemstvím, že v případě těchto dvou zemí byly limity vyčerpány z více než 80 %,“ vysvětlil Jan Procházka.

Pro Bělorusko je tak od dnešního dne volný limit pro pojištění nových obchodních případů 7,8 mld. korun. Rozjednaný je např. export lokomotiv, dodávky pro stavbu metra a několik zakázek z oblasti energetiky. Téměř 15,5 mld. korun nyní činí volný limit pro Ázerbájdžán. Podle obchodního náměstka EGAP  Marka Dlouhého se mohou české firmy uplatnit hlavně ve velkých infrastrukturálních projektech. „Avizované máme nové obchodní případy pro modernizaci a výstavbu železnice, výstavbu silnic, dodávky turbín pro vodní elektrárny a také by se české firmy mohly podílet na výstavbě objektů umělého ostrova,“ doplňuje budoucí možné aktivity v Ázerbájdžánu Marek Dlouhý.

Rostoucí zájem o nové obchody stojí také za zvýšením limitu pro Kazachstán. Tam je nyní volná kapacita více než 20 miliard korun. Češi by tam mohli budovat energetické centrum, dodat zařízení pro uhelný důl a rostoucí zájem je zde o komponenty pro montáž vozů Škoda Auto.

Zvýšení limitů ocenili na konferenci exportéři i zástupci bank poskytujících exportní financování.  „Navýšení limitů na Ázerbájdžán a Bělorusko kopíruje aktuální obchodní příležitosti českých exportérů. Jsme připraveni do těchto teritorií dále nabízet exportní financování,“ doplnila Jana Ševčíková z ČSOB.

EGAP  na Mezinárodním strojírenském veletrhu také zveřejnil nové údaje o pojištěném exportu v letošním roce. Za prvních 9 měsíců roku 2014 pojistil vývoz za více než 35 miliard korun. „Je to jen o 2 miliardy méně než touto dobou v loňském roce. A to se přitom letos potýkáme s výpadkem exportu na Ukrajinu a útlumem vývozu do Ruska, tedy s faktory, se kterými jsme v žádném případě nepočítali,“ řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka. EGAP tak za dobu 22 let své existence pojistil export za 710 miliard korun.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek