Egyptská centrální banka uvolnila kurs egyptské měny

4. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Egyptská centrální banka uvolnila kurs egyptské měny Dne 3. listopadu 2016 se egyptská centrální banka (CBE) odhodlala k dlouho očekávanému a z hlediska hospodářské politiky nevyhnutelnému kroku, a to k uvolnění kurzu egyptské měny. Egypt prochází obdobím chronického ekonomického útlumu, který se manifestuje především kritickým nedostatkem devizových prostředků a rostoucí inflací. Uvolnění kursu egyptské měny proto bylo otázkou času.

Poněkud překvapivé je, že se k němu CBE odhodlala právě týden před očekávanými pouličními protesty vyvolanými neutěšenými hospodářskými poměry, které v poslední době vyústily v nedostatek některých základních komodit na trhu, což se týká zvláště cukru. Rychlou nápravu ekonomiky totiž samozřejmě nelze očekávat, zato nevyhnutelné zvýšení cenové hladiny v důsledku zdražení nezbytných dovozů na sebe jistě nenechá dlouho čekat.

Počáteční hodnota plovoucího kurzu byla stanovena na 13 EGP/USD. Oficiální kurz se přitom od poslední devalvace v březnu t.r. držel na hodnotě kolem 8,86 EGP/USD, když na černém trhu dosáhl v posledních dnech až na 18 EGP/USD. To také ukazuje na pravděpodobný další vývoj plovoucího kursu, který chce CBE nicméně alespoň zpočátku udržovat v pásmu ±10 %.

Uvolnění kurzu bude bezpochyby pozitivně přijato finančními kruhy i mezinárodními institucemi (Světová banka, Mezinárodní měnový fond), které toto opatření ostatně požadují jakou součást reforem, jimiž podmínily uvolnění dalších přislíbených půjček Egyptu. Samo o sobě toto opatření ovšem egyptskou ekonomiku nezachrání a další reformy proto musí přijít brzy, nechce-li prezident Sísí a jeho vláda následovat své předchůdce.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Káhiře (Egypt).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek