Ekonomické střípky z Argentiny 2014

22. 12. 2014 | Zdroj: Economia, a. s.

Krátké shrnutí událostí z byznys světa v Argentině za rok 2014. Byla například podepsána bilaterální smlouva mezi Argentinou a Čínou, další zprávy se týkají větších zahraničních investic do těžby ropy, pojednává se i o problémech automobilového průmyslu.

Nárůst argentinského obchodu s Čínou

V roce 2014 byla uzavřena bilaterální měnová dohoda mezi Čínou a Argentinou, díky které by mohl vzrůst obchod v jüanech mezi oběma zeměmi. Exportéři do Argentiny budou mít lepší podmínky, protože se budou moci vyhnout riziku výměny jüanů za dolary a následně dolarů za argentinská pesa. V jüanech operuje argentinská pobočka Čínské průmyslové a obchodní banky a část obchodů provádí v jüanech i hongkongská HSBC. Vztahy mezi oběma zeměmi se utužily i v červenci letošního roku návštěvou čínského prezidenta v Argentině, během níž byly potvrzeny čínské investice do vodní a jaderné energetiky, železniční infrastruktury a námořní dopravy. Obchod mezi Čínou a Latinskou Amerikou zaznamenal mezi lety 2000 a 2009 prudký nárůst, a to až na dvanáctinásobek.

Nový zákon o těžbě ropy

Dolní komora argentinského parlamentu v říjnu schválila nový zákon o těžbě ropy, který nahrazuje původní normu z roku 1967 a který by měl podpořit zahraniční investice do těžby a produkce ropy a ropných produktů. Proto dojde k omezení pravomocí provincií, které podle ústavy vlastní národní ropné a plynové zásoby. Zákon dále snižuje z jedné miliardy na 250 milionů dolarů minimální částku, kterou zahraniční společnosti musejí investovat, aby se vyhnuly importním a devizovým kontrolám. Nová legislativa prodlužuje termíny výrobních koncesí na 25 let pro ložiska, na 35 let pro ostatní a na 30 let pro pobřežní energetické zdroje. Provincie budou moci prodlužovat povolení každých 10 let, pokud společnosti naplní jejich požadavky.

Problémy argentinského automobilového průmyslu

Argentinský automobilový průmysl je třetí největší v Latinské Americe. Za prvních 9 měsíců roku 2014 se tamní produkce automobilů propadla o 24 % a tržby z prodeje automobilů poklesly o 26 %. Pokles přinesl náhlou změnu argentinským pobočkám velkých automobilek, jako je Ford, Renault a Volkswagen, které měly vysoké tržby díky argentinské politice na podporu spotřebních výdajů. Dlouhodobé hospodaření vlády však vedlo k nárůstu inflace skoro na 40 %, k odlivu kapitálu a odrazení investorů. Kvůli nedostatku dolarů vláda v automobilovém průmyslu zavedla přídělový systém na tuto měnu, což negativně ovlivnilo společnosti, které pro výrobu vozů přímo v Argentině dovážejí dvě třetiny součástek. Dovážené vozy tvoří pouze něco málo přes polovinu tržeb autorizovaných prodejců.

Produkce ropy argentinské YPF roste

Argentinská státem ovládaná ropná společnost YPF (Yacimientos Petrolíferos Fiscales) zaznamenala ve třetím čtvrtletí roku 2014 nárůst produkce ropy a ropných produktů o 15,4 %. Produkce surové ropy vzrostla o 4,6 % a těžba zemního plynu o 26,1 %. Celkové investice YPF stouply o 71,6 % na 1,6 miliardy dolarů. Za třetí čtvrtletí YPF vyvrtalo 40 nekonvenčních vrtů v Loma Campana – nachází se na ropném poli VacaMuerta, které vlastní 50:50 % spolu se společností Chevron. Nyní je v oblasti 270 produktivních vrtů. Zisk firmy za prvních 9 měsíců 2014 činil 7,5 miliardy pesos, což znamená téměř dvojnásobný nárůst oproti minulému období. Argentina má v YPF 51% podíl a zbylá část společnosti je obchodována na newyorské akciové burze.

Argentina členem Ekonomické a sociální rady OSN

Argentina byla zvolena Valným shromážděním OSN členem Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC), a to na tři roky počínaje lednem následujícího roku. Volilo se 18 nových členů ECOSOC z celkových 54. Mezi nově zvolenými členy jsou dále například Brazílie, Francie, Německo, Ghana, Indie či Pákistán. Křesla v ECOSOC jsou rozdělena i podle geografické příslušnosti – 14 afrických států, 11 asijských států, 6 států východní Evropy, 10 států Latinské Ameriky a Karibiku a 13 států západní Evropy a ostatních. Rada je jedním z šesti hlavních orgánů OSN. Jejím úkolem je koordinace hospodářské, sociální a environmentální činnosti OSN a přidružených odborných organizací a institucí.

Převzato z časopisu Český exportér, vydávaného vydavatelstvím Economia, a.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autorka: Iva Pivoňková, Centrum informačních služeb, CzechTrade iva.pivonkova@czechtrade.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek