Evropská ekonomika se pomalu zvedá, ale globální kontext není příznivý

3. 5. 2016 | Zdroj: Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE)

Ekonomický růst v Evropě zůstane v příštím roce mírný s ohledem na pokles výkonu hlavních obchodních partnerů a slabé podpůrné faktory růstu.

Růst HDP v eurozóně by měl být dle jarního výhledu Evropské komise z 3. května ve výši 1,6 % pro tento rok a 1,8 % pro rok 2017. Oproti zimnímu výhledu se jedná o mírné zhoršení (1,7 % pro rok 2016 a 1,9 % pro 2017). V celé EU je pak očekáván růst ve výši 1,8 % v tomto roce a 1,9 % v roce 2017 (oproti zimnímu výhledu se jedná o zhoršení o 0,1 % bodu).

Monetární politika v EU by měla nastartovat investice a zjednodušit přístup k financím. Fiskální politika v eurozóně by letos měla podpořit růst. Inflace zůstane poblíž nuly s ohledem na nízké ceny energií. I když letošní příznivý pokles cen ropy by se měl obrátit v pomalý růst. Pozitivní výhled je očekáván u investic, které by měly v příštím roce dosáhnout 3,8 % v EU i eurozóně.

Přestože vývozy eurozóny budou letos těžit z depreciace eura, nedávný růst měny může eurozónu učinit citlivou na efekty vnějšího zpomalení růstu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek