Ekonomika zažívá vrchol, první signály ukazují na zpomalení

12. 8. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ukazatele naznačují, že hospodářství začíná zpomalovat. Analytici očekávají, že se evropská ekonomika zadře koncem roku, což bude mít na tuzemské, proexportní hospodářství významný dopad.

I když tuzemské firmy jedou na plný plyn a pláčou nad tím, že je na trhu práce málo kvalifikovaných zaměstnanců, ekonomové varují, že již za pár měsíců mohou mít jiné starosti. Současný ekonomický růst by totiž v roce 2017 měl výrazně zpomalit, někteří analytici se dokonce obávají recese.

„Ekonomika je tažena poptávkou ze zahraničí. Budoucnost světové ekonomiky přitom není růžová,“ varuje hlavní ekonom NextFinance Vladimír Pikora.

Některé signály naznačují, že na černý scénář se již firmy připravují. „Znepokojují mne investice. Zdá se, že podniky nehýří optimismem. Šláply na brzdu. Tvorba fixního kapitálu meziročně poklesla o 5,6 procenta. To nemůže skončit ničím jiným, než zpomalením růstu ekonomiky,“ dodává Vladimír Pikora.   

Firmy platí za pasivitu státu

Situaci může ještě zhoršit pasivnější přístup státu, krajů či měst. „Česká ekonomika zpomaluje. Hospodářský růst podle revidovaných údajů v prvním čtvrtletí dosáhnul 0,4 procenta v porovnání s předchozím kvartálem. Na vině je úbytek investic veřejného sektoru,“ upozorňuje Viktor Zeisel, ekonom investičního bankovnictví Komerční banky. Naopak tahounem růstu podle něj zůstává domácí spotřeba.

Jenže ani spotřebitelé nehýří optimismem. „Opětovně se ale snížila důvěra mezi spotřebiteli, a to na téměř dvouleté minimum. Podle údajů Českého statistického úřadu mají lidé obavy ze zhoršení ekonomické situace, což může jít na vrub nejistotě ohledně brexitu a jeho efektu mimo jiné na českou ekonomiku. Vyhlídky pro české hospodářství už také nejsou tak růžové, jako byly například loni v době mimořádného vzestupu HDP,“ navazuje další ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Spotřeba domácností by ale podle něj i přes pokles důvěry měla být hlavním tahounem ekonomické aktivity v letošním i příštím roce. „Nadále se totiž vylepšuje situace na trhu práce, což se projevuje na růstu mezd při velmi nízké inflaci,“ navazuje Marek Dřímal.

„Celkové výsledky spotřebitelských a podnikatelských nálad jsou oproti loňskému roku slabší. Nejde o nic dramatického, co by naznačovalo propad ekonomiky. Jde spíše o všeobecné přijetí faktu, že čtyřprocentní růst ekonomiky je prozatím minulostí. Míra optimismu tak koresponduje s všeobecným zpomalením ekonomiky, jejíž růst se bude pohybovat mezi dvěma a třemi procenty,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Nezaměstnanost čeká růst, ekonomiku recese

Dalším z padajících ukazatelů je index nákupních manažerů. „Český index nákupních manažerů (PMI) v červnu nečekaně klesl na tříleté minimum 51,8 bodu, což bylo mimo všechny analytické odhady. Pokles v PMI indexu byl způsoben pomalejším tempem růstu ve všech hlavních složkách tedy ve výrobě, nových zakázkách, zaměstnanosti i v nákupech. PMI index klesl pátý měsíc v řadě a podle oficiální PMI zprávy se jedná o nejdelší nepřetržitý pokles indexu od roku 2009,“ konstatuje Daniela Milučká, analytička Raiffeisenbank. „Celkově se na zpomalování průmyslové aktivity projevuje výrazný pokles vládních investic,“ podotýká Viktor Zeisel.

Jednou z mála dobrých zpráv pro zaměstnance, a méně již pro podniky, je, že klesající počet lidí bez práce vede firmy ke zvyšování mzdy. „Nedostatek vhodných zaměstnanců přitom už nutí firmy, aby se vzdávaly části svých zisků, aby lépe zaplatily své zaměstnance. Poprvé od zahájení intervencí ČNB letos klesla ziskovost firem právě na úkor mezd,“ doplňuje Marek Dřímal.

Jenže dosavadní trend nebude mít dlouhého trvání. „V roce 2017, tedy v roce hlavních voleb, začne nezaměstnanost růst,“ podotýká Vladimír Pikora. Pokles nezaměstnanosti bude součástí dalších negativních zpráv o vývoji ekonomiky. „Náraz evropské ekonomiky očekáváme koncem roku. Náš model říká, že v příštím roce přijde recese,“ uzavírá  Vladimír Pikora.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek