Elektrifikace železniční sítě v Lotyšsku

2. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Elektrifikace železniční sítě v Lotyšsku V druhé polovině ledna 2017 schválil Kabinet ministrů Lotyšska projekt na elektrifikaci železniční sítě v zemi. Projekt byl připravován Ministerstvem dopravy Lotyšské republiky ve spolupráci se státním podnikem Lotyšské dráhy (LDz-Latvijas dzelzcejš). Celkové odhadované náklady na realizaci projektu jsou odhadovány ve výši 1,3 mld. EUR.

Projekt předpokládá elektrifikaci železniční sítě z města Daugavpils směrem na hlavní město Rigu a směrem na město Rezekne ve východní části Lotyšska. Celkové náklady na realizaci projektu jsou odhadovány ve výši 1,3 mld. EUR, z čehož financování z kohézních fondů EU má být pokryto částkou 347 mil. EUR.

První fáze realizace předpokládá elektrifikaci tratě Daugavpils-Krustpils-Riga (Sirotava) v období let 2020–2025 s celkovými náklady 519 mil. EUR. Na projekt se v rámci programového období 2014-2020 má z kohezních fondů EU čerpat částka 347 mil. EUR.

Elektrifikace železniční sítě v Lotyšsku je součástí Národního rozvojového plánu pro období let 2014–2020.

V současné době je v Lotyšsku elektrifikováno pouze 257 km železniční tratě, což je pouhých 14 % z jejich celkové délky. Lotyšsko tak dosud patří k zemím EU s nejnižším podílem elektrifikované železnice. Elektrifikace železniční sítě tak bude znamenat nejen modernizaci železniční dopravy v Lotyšsku, ale také významnou investici pro podporu ekonomického růstu regiónu Latgale ve východní části Lotyšska.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rize (Lotyšsko). Autor: Vítězslav Schwarz, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek