Energo-pro postaví vodní elektrárnu v turecké provincii Erzurum

7. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Energo-pro postaví vodní elektrárnu v turecké provincii Erzurum Společnost Energo-pro posílí svou přítomnost v Turecku. Postaví novou hydroelektrárnu s přehradou v provincii Erzurum v severovýchodní části země. Celkové náklady dosáhnou 240 milionů dolarů.

Na spolufinancování projektu se bude podílet přední turecká banka Akbank, která poskytne desetiletý úvěr ve výši 166 milionů dolarů na dobu 10 let. Dokončení a uvedení elektrárny do provozu je plánováno na rok 2019. „Díky tomuto projektu více než zdvojnásobíme kapacitu našich elektráren v Turecku," uvedl výkonný ředitel společnosti Pavel Váňa. Instalovaný výkon nové elektrárny bude 99,5 megawattu, očekávaná průměrná roční produkce se má pohybovat na úrovni 340 gigawatthodin.

Energo-pro už v Turecku vlastní pět vodních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 95 megawattů. Projekt v provincii Erzurum zahájila fakticky už v roce 2011, kdy koupila projektovou společnost Enerji Üretim a získala tak platnou licenci. Následovala několikaletá pečlivá příprava projektu zahrnující zejména geologické průzkumy, projekční práce a výkupy pozemků. „Letos jsme zahájili vlastní stavební práce a začali s budováním tunelů," uvedl Pavel Váňa.

Nová elektrárna může uplatnit nárok na takzvaný zelený tarif ve formě desetileté garance výkupní ceny elektřiny v amerických dolarech. Tato výkupní cena bude činit 73 dolarů za megawatthodinu nezávisle na pohybu tržních cen elektřiny a směnných kurzů. „To nám umožní stabilizovat cashflow celého projektu v době splácení úvěru na financování výstavby a zároveň se vyhnout kurzovému riziku turecké liry," řekl Pavel Váňa.

Turecký stát dále poskytuje pobídku v podobě navýšení výkupních cen pro prvních pět let provozu elektrárny v případě, že jsou jednotlivé součásti vyrobeny v Turecku. Skupina Energo-pro přitom již dříve oznámila své rozhodnutí vybudovat závod na výrobu vodních turbín a generátorů přímo v tureckém hlavním městě Ankaře.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy deníku E15 a týdeníku Euro, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek