Estonsko: Mapa oborových příležitostí - perspektivní položky českého exportu

17. 7. 2016

© Zastupitelský úřad ČR v Tallinnu (Estonsko)

5.1. Nejperspektivnější položky pro český export, odvětví pro investice, privatizační a rozvojové projekty

Estonský trh je malý a jeho absorpční schopnost je omezena. Velkou část trhu ovládají firmy ze severských zemí a není proto jednoduché s českými výrobky do Estonska proniknout. I přes tyto skutečnosti je na trhu v Estonsku celá řada českých výrobků.

Viditelným produktem jsou v Estonsku osobní automobily Škoda, které zde často fungují jako firemní auta, taxi i policejní vozidla. Od roku 2011 do současnosti se automobily Škoda umisťují mezi třemi nejprodávanějšími značkami v Estonsku.

Tradičně se v Estonsku prodává české pivo, rozšiřuje se sortiment potravinářských výrobků z ČR, na trhu je české sklo.

Pokud jde o případné perspektivní oblasti pro české exportéry, mohly by jimi být výroba energie, dopravní prostředky, oblast životního prostředí (čističky odpadních vod), IT software. Možnosti pro české firmy by mohly vzniknout při plánované výstavbě větrných elektráren.

Příležitost zejména pro investice, je možné vidět v oblasti zlepšování infrastruktury (silnice, železnice a energetické sítě) a životního prostředí (čističky, bioenergie).

V oblasti infrastruktury půjde v blízké budoucnosti zejména o projekt výstavby železničního spojení  Tallinn – Riga – Kaunas – Varšava (Rail Baltica), na kterém by měly participovat všechny tři pobaltské země, Polsko a Finsko. Projekt bude spolufinancován z evropských fondů.

Aktuální sektorové příležitosti pro Estonsko

Další oborové příležitosti pro všechny země naleznete v Mapě oborových příležitostí na portálu BusinessInfo.cz (www.businessinfo.cz/mop).

zpět na začátek

5.2. Kalendář akcí

Kontakty na pořadatele jednotlivých veletrhů lze najít na stránce tallinnského výstaviště www.fair.ee (v angličtině). 

 

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: