Etiopie skýtá řadu příležitostí pro ekonomickou spolupráci

8. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Etiopie skýtá řadu příležitostí pro ekonomickou spolupráci Energetika, automobilový průmysl, železniční a tramvajová doprava, farmaceutický průmysl i obranný průmysl, zemědělství i potravinářský průmysl, to jsou nejperspektivnější obory pro obchodní a ekonomickou spolupráci mezi Etiopií a Českou republikou, shodli se na svém jednání dne 3. června 2016 náměstci českého Ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a etiopského Ministerstva zahraničních věcí Taye Atseke–Sélassie.

Spolupráce firem z obou zemí může stavět na dlouhodobě přátelských vztazích, jež mají své kořeny v roce 1918. Podniky z bývalého Československa se v 70. a 80. letech podílely na industrializaci Etiopie dodávkami průmyslových celků, z nichž mnohé jsou dle slov etiopského náměstka Atseke–Sélassieho v provozu dodnes. Příkladem úspěšného projektu z posledních let může být dodávka pivovaru realizovaná českými firmami v letech 2014–2015.

Příležitostí pro české firmy existuje na devadesátimilionovém etiopském trhu nespočet. Rychle se rozvíjí poptávka po automobilech i tamější obranný sektor. Země modernizuje nejen zemědělství a potravinářský průmysl, ale také železniční infrastrukturu. V následujících letech má v plánu postavit až několik tisíc kilometrů železničních tratí a chce rozvíjet také tramvajové linky, z nichž první je již v provozu.

V energetice má Etiopie zájem o dodávky vodních elektráren a elektráren využívajících dalších obnovitelných zdrojů. V neposlední řadě mohou být pro české firmy zajímavé také farmaceutický sektor či tradičnější průmyslová odvětví jako textilní a kožedělný průmysl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek