EU hrozí dalšími sankcemi kvůli zhoršující se situaci na Ukrajině

29. 1. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - EU hrozí dalšími sankcemi kvůli zhoršující se situaci na Ukrajině Ministři zahraničních věcí EU projednají v Bruselu možnost dalších sankcí vůči Rusku. Zatím není jasné jakou formu by měly mít. Jde o reakci na zhoršení situace v posledních dnech.

Mítink byl svolaný po víkendovém ostřelování přístavního města Mariupolu proruskými povstalci, kde zemřelo na tři desítky civilistů a téměř sto jich bylo zraněno. V pondělí 26. ledna reagovala Evropská unie společným prohlášením lídrů, kde uvedla, že zaznamenala rostoucí podporu separatistů ze strany Ruské federace, která podtrhuje její zodpovědnost za události.

Podle NATO se na východě Ukrajiny pohybují stovky ruských tanků a obrněných vozidel. Moskva své přímé zapojení do konfliktu odmítá, ale nevylučuje zapojení ruských dobrovolníků po boku separatistů. „Kvůli zhoršující situaci žádáme koncil ministrů zahraničních věcí, aby zvážil odpovídající reakci, zejména pak další restriktivní opatření,“ zaznělo ve společném prohlášení.

Litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius podle BBC uvedl, že na Ukrajině jsou ohrožené evropské hodnoty. „Pokud nevidíme žádný náznak zlepšení, měli bychom pokročit k dalším sankcím. Kolik lidí musí zemřít, abychom si uvědomili, že meze jsou překročeny, a to několikrát?“

Ministři zahraničních věcí na čtvrtečním setkání pravděpodobně požádají Evropskou komisi, aby připravila nové sankce proti Rusku. Finální rozhodnutí, zda budou restrikce přijaty, ale připadne summitu lídrů EU, který je naplánovaný na 12. února.

Stejně tak zatím není jasné, o jaký druh sankci půjde, mluví se např. o doplnění dalších jmen na sankční seznam. Jeden z diplomatů pro Reuters připustil, že neočekává další velkou ekonomickou restrikci vůči Moskvě.

Petr Švihel

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek