EU prodloužila zemím Západního Balkánu obchodní preference

21. 12. 2015 | Zdroj: NewBalkan.com

Produkty, především ovoce a zelenina, které nejsou pokryty Stabilizační a asociační dohodou o přidružení, se budou díky prodloužení Autonomních obchodních opatření i nadále vyvážet na evropský trh bez cla.

Evropský parlament prodloužil zemím Západního Balkánu Autonomní obchodní opatření (ATM), takže exportéři ze Srbska a dalších zemí regionu vyvážející na trhy EU budou i v dalších pěti letech využívat současné výhody.

Exportérům ovoce a zeleniny ze Srbska, většinou malým a středním podnikům – producentům čerstvých jablek a švestek, mražené kukuřice, tato výhoda podle odhadů ušetří až 20 milionů €. Příznivější obchodní režim podle ATM mají producenti a exportéři cuket, hub, hroznů, broskev a jahod.

Prodloužení ATM je výsledkem aktivity Hospodářské komory Srbska a Hospodářské komory Kosova, které společně s dalšími komorami regionu – členy Komorového investičního fóra se v říjnu obrátily na příslušné instituce EU s iniciativou prodloužit v včas obchodní preference.

Autonomní obchodní preference schválila EU Západnímu Balkánu již v roce 2000. Obnovují se každých pět let s cílem podpořit ekonomickou integraci regionu do EU, která je i největším obchodním partnerem zemí Západního Balkánu.

(Hospodářská komora Srbska)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek