Euroasijská ekonomická komise plánuje zavedení dovozních cel na zboží, které si budou občané pořizovat v zahraničních internetových obchodech

9. 12. 2015

  • Země: Rusko
  • Datum zveřejnění: 04.12.2015

Ilustrační obrázekDané opatření povede k tomu, že levné čínské zboží (především bytová technika a oděvy) bude i několikanásobně dražší. Tento záměr byl posuzován na setkání místopředsedů vlád – účastníků Euroasijského ekonomického svazu (Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Kyrgýzie).

Dojde ke snížení, hodnoty zboží, které nebude zatíženo clem, a to ze současných 1000 EUR na 150 EUR a hmotnost zboží nespadající pod proclení bude snížena ze 31 kg na 10 kg. Při překročení těchto limitů bude třeba zaplatit dovozní clo ve výši 30 % z celní hodnoty zboží nebo 4 EUR za jeden kg zboží. Navíc se plánuje jednotný celní poplatech 25 EUR.

Rusové jen v roce 2015 nakoupili v zahraničních internetových obchodech zboží za více než 65 mld rublů, což je asi 20 % z objemu nákupů v ruských internetových obchodech. Přitom na zahraničních internetových nákupech Rusů se čínské internetové obchody podílejí až 70 %.

Průměrná hodnota jedné zásilky z Číny je 23,5  – 25,5 EUR, tudíž při úhradě jednorázového poplatku 25 EUR by hodnota zásilky citelně narostla. Nové opatření se nejvíce dotkne zásilek oděvů. Nejčastější položkou jsou kalhoty typu Jeans, které se kupují v cenách kolem 12-15 EUR. Podobná situace nastane i v oblasti internetového nákupu spotřební a jiné domácí elektroniky. 

Zdroj: Internetové noviny Fontanka.ru
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradě.

Tisknout Vaše hodnocení: