Evropská investiční banka krouží kolem plynového naleziště v Ázerbájdžánu

5. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Evropská investiční banka krouží kolem plynového naleziště v Ázerbájdžánu Evropská investiční banka projevila zájem o projekt zahájení těžby plynu v rámci velkého naleziště Apšeron. Oznámil to starší viceprezident společnosti Total pro Evropu a střední Asii Michael Borrel.

Michael Borrel se podle informační agentury Trend setkal v Baku s ministrem energetiky Ázerbájdžánu Nagitem Alijevem. Viceprezident Totalu informoval ministra o plánovaných a již odvedených pracích v rámci projektu rozpracování naleziště Apšeron. Totalu patří v projektu Apšeron 40% podíl, dalších 40 % vlastní ázerbájdžánská SOCAR a zbývajících 20 % pak francouzská Engie. Podle Borrela nyní Total společně se svými partnery vyvíjí ještě větší úsilí proto, aby mohla zahájit těžbu včas. Bude však potřebovat podporu ze strany státu.

Nagit Alijev na setkání uvedl, že naleziště Apšeron, které se nachází v blízkosti naleziště Šach-Deniz, výrazně rozšíří možnosti Jižního plynového koridoru. Poukázal přitom na vhodnost účasti společnosti Total na projektech rozpracování dalších nalezišť, například perspektivního úseku Babek. Těžba z ložiska Apšeron by mohla být zahájena na přelomu let 2021 a 2022. Podle odhadu SOCAR disponuje naleziště Apšeron až 350 mld. krychlových metrů plynu a 45 mil. tun kondenzátu.

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek