Evropská komise otevřela cestu transatlantické dohodě o výměně dat

13. 7. 2016

  • Země: Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 12.07.2016
  • Zdroj: http://www.nytimes.com/2016/07/13/technology/europe-eu-us-privacy-shield.html?ref=business&_r=0

ilustrační obrázekPředstavitelé Evropské unie dali po několikaměsíčním vyjednávaní zelenou nové dohodě mezi EU a USA ohledně ochrany soukromých online uživatelských dat. “E.U. – U.S. Privacy Shield“ tak nahradí již neplatnou dohodu “Safe Harbor“ neposkytující dostatečnou ochranu dat evropských uživatelů.

Dohoda týkající se využití dat z online sociálních sítí a vyhledávačů (zejména stránek Facebook a Google) zjednoduší registrovaným společnostem přenos dat přes Atlantik, a to pro účely především online marketingu (odhadovaná hodnota transatlantického byznysu dotčeného Dohodou činí USD 260 bilionů). Občanům má zaručit nezneužití soukromých dat získaných společnostmi.

"Štít EU-USA na ochranu soukromí" garantuje mnoho práv a jistot především Evropanům (mimo jiné jako důsledek tzv. Snowden faktoru), zjednaných je více bezpečnostních regulací z obou stran. USA se písemně zaručí za náležitý dohled nad jednáním firem a také se zavázalo zřídit úřad ombudsmana pro případné stížnosti od Evropských občanů.

Rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z EU by Dohodu ovlivnit nemělo.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chicagu.

Tisknout Vaše hodnocení: