Evropská komise zvýšila prognózu růstu HDP Srbska

6. 5. 2016 | Zdroj: NewBalkan.com

Evropská komise zvýšila odhad růstu HDP Srbska na 2 procenta v roce 2016, bylo zveřejněno v Bruselu. Očekává se rovněž i růst soukromé spotřeby v Srbsku a další oživení soukromého sektoru.

V únoru odhadovala Evropská komise růst HDP Srbska na 1,6 procent a dnes v nové zprávě zvýšila prognózu o 0,4 procentních bodů na 2 procenta. Podle posledních odhadů předpokládá Evropská komise pro rok 2017 růst HDP Srbska o 2,5 procent.

Premiér Aleksandar Vučić nedávno vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní organizace a finanční instituce zvýší odhad růstu pro Srbsko v tomto roce, uvedl Tanjug.

Poslední odhady MMF a Světové banky pro tento rok, zveřejněné v dubnu a březnu, předpokládaly růst HDP Srbska o 1,8 procent. „Optimističtější“ odhad  Evropské komise oproti předcházejícímu je založen na větším přílivu investic a lepších výsledcích exportu.

Dříve, například v roce 2012, rostly investice díky individuálním projektům v automobilovém průmyslu, ale v současné době se profil změnil a je daleko rozmanitější, uvádí se v prohlášení. Indikátory ukazují, že hospodářské oživení na počátku roku 2016 zrychlilo, průmyslová výroba, i nadále do značné míry tažena hornictvím a energetikou, pokračovala v prvních dvou měsících roku v růstu. Rovněž se očekává, že další růst exportu bude dán i oživením u hlavních obchodních partnerů Srbska, dřívějšími i novými investicemi a vyšší produktivitou díky tuzemským reformám.

Ve zprávě Evropské komise se očekává i růst soukromé spotřeby v Srbsku a další oživení soukromého sektoru.

Evropská komise rovněž uvádí, že srbská ekonomika obecně, stejně jako ostatní ekonomiky, jsou vystaveny vnějším rizikům a nadále vysoce závislé na mezinárodních kapitálových tocích a kolísání cen ropy na světových trzích. Komise poukazuje na to, že rizikem pro prognózovaný růst by bylo „opuštění“ finanční konsolidace a strukturálních reforem.

(Hospodářská komora Srbska)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek