Evropská Unie je i nadále nejvýznamnějším investorem v Austrálii

16. 5. 2016

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 16.05.2016

Evropská Unie, největší světová ekonomika, zůstává investičně největším obchodním partnerem Austrálie za posledních 15 let. Australský Statistický Úřad (ABS) vydal minulý týden výledky za rok 2015, které ukazují, že investice mezi Austrálií a Evroskou Unií dosahují 1,58 mld AUD. V porovnání s r. 2014 se jedná o 5 % nárust, dále se jedná o 31 % z celkových australských investic.

Investice pocházející z EU činili v Austrálii koncem loňského roku na 990,9 mld AUD (nárust o 4 % oproti r. 2014). Jedná se o 33 % z celkových zahraničních investic v Austrálii (a 21 % z celkových přímých zahraničních investic), které převyšují investice z USA, nebo více než 13x investice pocházející z Číny.

EU rovněž zůstává australských druhým největším obchodním partnerem v mezinárodním obchodě, dále nejvýznamnějším partnerem v sektoru služeb.

Rovněž austrlaské investice v EU v loňském roce vzorstly o 6 % na 589,5 mld AUD, přičemž se jedná o 28 % z celkových zahraničních investic Austrálie. EU se tím stává destinací s největším počtem přímých zahraničních investic pocházejících z Austrálie, dále druhým největším příjemcem australských investic hned po Spojených Státech Amerických.

Zdroj: Delegace EU v Austrálii
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení v Sydney.

Tisknout Vaše hodnocení: