Evropské firmy a investiční klima ve Sverdlovské oblasti v Rusku

14. 12. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Evropské firmy a investiční klima ve Sverdlovské oblasti v Rusku Korporace rozvoje Středního Uralu (KRSU) zorganizovala v Jekatěrinburgu podnikatelské fórum „Investors‘ talks“, zaměřené na úroveň investičního prostředí v regionu. Byly zde představeny formy podpory investičních projektů a proběhla diskuze se zástupci zahraničních společností k jejich názoru na výsledky a perspektivy podnikání ve Sverdlovské oblasti (SvO) a k otázkám brandu „Vyrobeno v Rusku“. Obchodní vztahy SvO s ČR byly ze strany Uralské obchodní a průmyslové komory prezentovány jako příklad dobré spolupráce s regionem.

Na fóru vystoupili generální ředitel Asociace evropského byznysu (AEB), zástupce gubernátora a několik představitelů vybraných zahraničních společností působících v SvO a v RF: Piastrella (keramické obklady), Sibeko (náhradní díly pro dopravní prostředky), Penetron (výroba suchých směsí a izolačních materiálů), Siemens, Siemens finance, Dukkerhoff Sukholozhskcement  (výroba cementu), EnviroChemie (čištění odpadních vod), Big Dutchment (zařízení pro vepříny a drůbeží farmy), ABB Russia (elektrotechnické zařízení, průmyslová automatizace).

Shrnutí nejdůležitějších informací

Ředitel AEB ocenil dobrou spolupráci se Sverdlovskou oblastí a zdůraznil, že nehledě na makroekonomické problémy se evropské společnosti zajímají o ruský trh. V době slabého rublu se otevírají nové možnosti ekonomické spolupráce s RF. Zahraniční firmy jsou, dle názoru některých účastníků fóra, připraveny více investovat do nových projektů nejen s cílem vývozu na ruský trh, ale za účelem lokalizace výroby v RF a dalšího exportu do zahraničí.

Formy podpory investičních projektů v SvO zahrnují tyto kategorie: „Prioritní projekt“ (investice od 20 mil. RUB, snížená daň z příjmu z 20 % na 15,5 %, osvobození daně z nemovitostí a pozemků); „Speciální investiční projekt od 750 mil. RUB“ (daň z příjmu 13,5 %, osvobození od daně z nemovitostí a pozemků); „Speciální investiční projekt od 3 mld. RUB“ (navíc je možné získat pronájem pozemku bez výběrového řízení a garanci státních zakázek do 30 % produkce). Existují další možnosti podpory ve formě získání zvýhodněného financování ze speciálního „Průmyslového rozvojového fondu“.

Ve výsledcích zahraničního ochodu byla ČR uvedena jako pozitivní příklad úspěšné spolupráce s SvO, se kterou se za 9 měsíců letošního roku vzájemná obchodní výměna více než zdvojnásobila. Vývoz z ČR do SvO se za tři čtvrtletí 2016 zvýšil o 10 %, dovoz do ČR z SvO je téměř čtyřnásobný ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

Zástupci některých německých společností během fóra uvedli, že kvalita českých technologií je srovnatelná s německou a jejich cena může být nižší o 20–25 %. Hledání levnějších technologií u ruských partnerů může být jedním z důvodů snižování obchodního obratu SvO s Německem. Za tři čtvrtletí 2016 se dovoz do SvO z Německa snížil o 33 %, vývoz z SvO o 5 %, obchodní obrat o 19 %. Dalším důvodem snižování obchodního obratu může být lokalizace výroby zaměřená převážně na ruský trh.

SvO zaznamenává za 9 měsíců letošního roku růst investic (domácích i zahraničních) do základního kapitálu o 5 % v běžných cenách ve srovnání s rokem minulým. Dle statistiky OECD se objem přímých zahraničních investic (FDI) za 1. pololetí roku 2016 celosvětově snížil o 5 % ve srovnání s 2. pololetím roku 2015. Za stejné období se, nehledě na slabou výkonnost zemí EU, příliv FDI do zemí OECD zvýšil o 14 % a do ruské ekonomiky se dokonce ztrojnásobil na 9 mld. USD.

Ve výstupech z podnikatelského fóra byla uvedena informace o aktuálně publikované klasifikaci investičního potenciálu regionů RF agenturou RAEX, kde je Sverdlovská oblast zařazena do kvalitní investiční kategorie 1B „mírného rizika s vysokým potenciálem“ na stejné úrovni jako město Moskva. RAEX je významná ruská ratingová agentura. Investiční potenciál všech regionů RF je možné najít na webových stránkách agentury.  

Z různých aspektů a s nejasným závěrem byl posuzován význam brandu „Vyrobeno v Rusku“, případně „Vyrobeno na Uralu“.  

Akce proběhla v optimistickém duchu s cílem propagace kvality podnikatelského prostředí ve SvO. Boj o investory a hledání atraktivních podmínek podpory zahraničních investic je možné zaznamenat i v dalších ruských regionech. Otevírají se tím nové příležitosti pro české dodavatele stojů, zařízení a různých technologií.

Investice se v Uralském regionu předpokládají ve strojírenství, metalurgii, chemickém, farmaceutickém a těžebním průmyslu. Další zajímavé možnosti se nabízejí v lesnictví a zpracování dřeva a rovněž v oblasti ekologie a ochraně životního prostředí.

Na druhé straně je zřejmé, že diverzifikace a modernizace domácího průmyslu bude náročný a zdlouhavý proces. Na výsledcích zahraničního obchodu RF a SvO je vidět, že struktura zahraničního obchodu se výrazně nemění. Objem celkového exportu RF, který je i nadále z 62 % závislý na energetických surovinách, se za tři čtvrtletí 2016 snížil o 23 %. Import do RF se snížil o 4 %, poloviční podíl zde představuje dovoz strojů a zařízení.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek