Evropské firmy jsou stále opatrné v obchodu s Íránem.

12. 4. 2017

  • Země: IR - Írán
  • Datum zveřejnění: 12.04.2017

business-plan_129444167-120.jpgV minulém roce dosáhl Evropský vývoz do Íránu zhruba 8,3 miliard EUR, což představuje nárůst o cca 28 % oproti předchozímu roku, zatímco Evropský dovoz z Íránu vyskočil o nějakých 345 % skrze uvolněný obchod s ropou na 5,5 miliard EUR.

Evropské firmy jsou obecně positivní ohledně znovu-otevření Íránského trhu, avšak čelí dvěma hlavním překážkám. Tou první je nepřehledná Íránská byrokracie a obavy z právního prostředí. Druhou překážku, či brzdu představuje zahraniční politika USA vůči Íránu a možné sankce pro obchodní entity i soukromé osoby. V posledních dvou letech aplikovalo americké ministerstvo spravedlnosti pokuty o více jak 15 miliard USD za porušení tzv. sekundárních sankcí. Hlavními narušiteli byli Evropské bankovní instituce.

Ve své předvolební kampani, nynější president Donald Trump, označoval dohodu 5+1 za pohromu a prezentoval svůj záměr ji vypovědět po svém nástupu do funkce. Nic takového se doposud nestalo, ačkoliv bylo ohlášeno komplexní přezkoumání celé dohody. Výsledkem je relativně nejisté právní a ekonomické prostředí, které rozhodně nesvědčí větším investičním projektů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Teheránu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: