Evropský parlament dal souhlas s ratifikací CETA

29. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Evropský parlament dal souhlas s ratifikací CETA Evropský parlament dne 15. února 2017 vyjádřil souhlas s Komplexní hospodářskou a obchodní dohodou mezi EU a Kanadou (CETA). Dohoda byla schválena většinou 408 poslanců Evropského parlamentu, proti hlasovalo 254 poslanců a 33 se hlasování zdrželo.

Podporu získala zejména ve frakcích Evropské lidové strany, Aliance liberálů a demokratů a Evropské konzervativní a reformní skupiny, naopak rozdělena zůstala frakce Socialistů a demokratů a proti byly zbývající frakce.

Tímto krokem se otevírá cesta k zahájení prozatímního provádění, které by mohlo začít, jakmile také Kanada dokončí své interní procedury, tj. pravděpodobně do léta 2017. Podniky tedy budou moci v řádu několika měsíců začít využívat v praxi odhadem asi 90 procent dohody. Zbývající části, které spadají do pravomocí členských států (např. investiční ochrana, přístup na trh investic pro portfoliové investice, ustanovení Investičního soudního systému a vybraná ustanovení finančních služeb a zdanění nebo k udržitelnému rozvoji), vstoupí v platnost až po ratifikaci všemi národními parlamenty členských států EU.

V České republice byla CETA předložena oběma komorám parlamentu v prosinci 2016. Plénum Senátu bude o doporučení CETA ratifikovat hlasovat na své dubnové schůzi. V Poslanecké sněmovně bylo projednání CETA zahájeno na konci února. Očekává se, že ratifikace bude ukončena během první poloviny roku 2017.

Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek