Úspěch: Experti na velké problémy

16. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

První firmu založil v osmnácti letech s bratrancem. Když dospěli, měl každý jiný názor na to, co dělat. Druhá firma Tomáše Pleška řeší v pár lidech složité problémy velkých německých korporací.

Informační technologie představují dobrou příležitost pro mladé nadšence už od garážových dob Steva Jobse a Billa Gatese. I Tomáš Plešek chápal, že počítače a internet jsou zlatým dolem plným příležitostí pro ty, kdo mají chuť kutat. Hned jak oslavil plnoletost, založil s bratrancem firmu.

Tomáš Pešek„Počítače mě bavily, učil jsem se od třinácti čtrnácti let programovat. Podnikat jsme začali tak jako v té době spoustu lidí – vyráběli jsme webové stránky na zakázku,“ říká Plešek s tím, že zároveň pro něj odmala bylo podnikání fenoménem, který ho přitahoval.

Vytváření webových stránek ho ale časem omrzelo. Podle jeho slov to někdo umí líp, jiný trochu hůř, pro koncového uživatele je ale nejdůležitější cena a čas dodání.

Když přišel za Tomášem Pleškem jeho otec se zprávou, že Akademie věd shání někoho, kdo dokáže
naprogramovat software k monitorování turbín v reálném čase, s vědci se zkontaktoval. Říkal si, že by se třeba dokázali dohodnout. A skutečně se to podařilo. S bratrancem se tak dostali k programátorské výzvě – pracovat na projektu, který se testoval na turbíně v jaderné elektrárně Temelín.

„S málem, ve dvou lidech, jsme dokázali vymýšlet věc, která byla nová, strašně mě to bavilo,“ vzpomíná Tomáš Plešek. Taková reference měla hned naprosto jiný zvuk: „Když se nás někdo ptal, co děláme, jestli webovky, tak jsme říkali, že zrovna teď děláme monitoring turbín v Temelíně.“ Určitou dobu se firmě dařilo, ale jak oba spolumajitelé a jediní pracovníci dospívali, začali se rozcházet v pohledu na to, co od podnikání očekávali. Tomáš Plešek chtěl budovat firmu, jeho bratranec pracoval na své nezávislosti a svobodě.

„Sedm let jsme s bratrancem podnikali, než jsme si řekli, že dál už cesta nevede. Naráželi jsme na mrtvý bod. Nešlo o rozkol, stále spolu skvěle vycházíme. Bratranec je velmi dobrý technolog. Já jsem ale chtěl opustit webovky a jemu se zase tolik nechtělo,“ vzpomíná Plešek, který se rozhodl soustředit na povinnosti na vysoké škole.

Jsou dobré smlouvy a dobří lidé

Čistě studiu se Tomáš Plešek příliš dlouho nevěnoval. Při škole se nechal zaměstnat. „Byl jsem najatý jako řadový technolog. Ale nevydržím v klidu, když vidím, že něco nejde. S tím si majitelé nevěděli rady. Zjistil jsem, že to není pro mě,“ shrnuje svoji zkušenost s pozicí zaměstnance.

V rámci toho se ale dostal do kontaktu s expertem na rozvoj byznysu a jeho transformaci, s Američanem žijícím v Berlíně, který zastává několik významných postů v německých telekomunikacích.

Tomáš Pešek„V Německu dříve nebo později řídil snad všechny telekomunikační firmy. Z velkého korporátu ale chtěl vypadnout, a tak se začal věnovat menším věcem a dělal poradce. Když jsem na něj koukal přes stůl, hned jsem si říkal, neumím popsat proč, že je to zajímavý člověk, se kterým bych chtěl pracovat,“ popisuje Tomáš Plešek seznámení se svým budoucím obchodním společníkem, který si ovšem cení svého soukromí a nerad vystupuje veřejně.

První dojem byl pozitivní, a to i přesto, že následujících dvacet minut Američan Tomáše Pleška kritizoval za špatné zprávy. Když ale během roku 2014 zavolal s tím, že by chtěl založit společnou firmu, nebylo proč dlouho váhat.

Rok a půl poté, co se Pleškovi rozpadla první firma, se pustil do zakládání druhé. Konec prvního podnikání přetavil ve zkušenosti.

„Musíte vždycky počítat, že to může být nahoru i dolů, to je realita byznysu. Druhá rovina je, že musíte velice pečlivě volit nejen svoje lidi, ale i ty, se kterými vstupujete do obchodních dohod. Přítelkyně, která je advokátka, se upíná k tomu, aby vše bylo velmi korektně sepsané ve smlouvách. Často je to ale tak, že pro mě je rozhodující ne to, jak dobře mám sepsanou smlouvu, ale jak se dohodneme,“ snaží se zobecnit Tomáš Plešek lekce, které dostal v první firmě.

Za dvanáct dní, a to přesně

Američan trval na tom, že jejich společná firma by měla být německou společností s ručením omezeným. Tomáš Plešek o tom nebyl zcela přesvědčený.

„Na začátku to bylo hodně ve stylu ‚sakra, ať z toho není průšvih‘. Věděl jsem ale, že se něco naučím. Zakládat firmu v cizí zemi. V podstatě jsem věřil svému instinktu a jsem rád, že jsem to udělal,“ říká český podnikatel.

Papírování kolem zakládání firmy v Německu podle Tomáše Pleška není zase tolik odlišné od Česka. Vzpomíná sice, jak se na něj zprvu daňový poradce tvářil jako na kluka z Východu, který jde zkoušet své štěstí, ale nakonec měl z jednání dobrý dojem.

„Nechci tvrdit, že by to v Česku stálo za houby, ale byl jsem zvyklý, že když jsem udělal nějakou chybu, tak ne vždy byl úředník dobře naladěný. V Německu jsem měl vždycky pocit, že se vám snaží pomoct a nesoudí, jestli jste takový, nebo makový,“ porovnává podnikatel.

Když notář řekl, že v komerčním registru bude zápis za dvanáct dní, skutečně to přesně tak bylo. Ani o den dřív, ani o den později. Na tom v Německu skutečně lpějí.

Společnost Awesome Developers založili 22. 12. 2014 v podstatě jako vánoční dárek – nový start, nová příležitost. I samotný fakt, že jde o německou firmu, pomohl otevřít dveře. Awesome Developers má dobré napojení na německou kapitálovou společnost a ta nechce vystupovat ze svého pole působnosti. Ví, jak funguje byznys v Německu, vyzná se ve Francii, ale nechce se učit, jak to chodí v Česku.

„Už nikoho nezajímá, že firmu tvoří ve skutečnosti jeden Američan a šest Čechů,“ říká Tomáš Plešek.

Experti na komplexní řešení

Awesome Developers se zaměřuje na softwarová řešení složitých technologických problémů. Přesně na to, co Tomáše Pleška začalo tak bavit už v jeho první firmě. Minimum rutinní práce a co nejvíce řešení skutečně klíčových problémů. Například jednu německou akciovou společnost kompletně přesouvají na cloud, což je pro představenstvo posedlé maximální ochranou firemních dat citlivý krok, který musí proběhnout naprosto bezchybně.

„Pak máme dvě věci, se kterými chceme vstoupit na trh. Jednou je dynamický portál pro firmy, které mají více než dvouvrstvou distribuci. Vyrábíte, máte distributory a máte resellery. Je to tříkanálové. Vytváříme portál, který je určený pro původního výrobce, aby byl schopen komunikovat se všemi vrstvami prodeje. Propojuje to asi osm systémů dohromady, takže lze zkonsolidovat data, ať z prodeje, nebo z financí. To se hodně líbí,“ popisuje Tomáš Plešek.

Druhý produkt, který chce uvést na trh, je platforma sloužící ke zpracování referencí v podobě videa. Požádáte klienta o referenci a rovnou ho natočíte na chytrý telefon, platforma umí video zpracovat a hned nahrát na sociální sítě nebo na webové stránky firmy.

„Je to zajímavý nápad, máme to připravené, ale je to potřeba dokončit. Vyžaduje to ještě čtrnáct dnů, ale ty špatně hledáme,“ dodává podnikatel s tím, že celý tým je plně zaměstnaný. V březnu ale přibude nový kolega a snad se konečně uvolní kapacita.

Firma Awesome Developers také chce v nejbližší době založit pobočku v Česku. Zdejším klientům totiž nevyhovuje fakturování přes hranice. V rámci prostorné pražské kanceláře chce Tomáš Plešek také vybudovat coworkingový prostor pro další vývojáře.

Říkat a skutečně umět Získat schopného programátora? Velký problém. A to i přesto, že lidí, kteří o sobě tvrdí, že umějí programovat, je na trhu hodně. Pravda se ukáže v okamžiku, kdy nepotřebujete běžného programátora, ale někoho s hlubokou znalostí a specializací. „Sháníte lidi, kteří vám drží technologickou úroveň, a to je hrozně složité. V některých oblastech úplně extrémně,“ říká Tomáš Plešek.

Převzato z časopisu Profit

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek