Expo Milán 2015: pro Itálii velká výzva, příležitost, ale i boj proti mafii

8. 1. 2015

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 06.01.2015
  • Zdroj: Repubblica.it

Světová výstava Expo 2015, jenž se bude konat za čtyři měsíce v italském Miláně, je zaměřena na klíčové otázky udržitelného rozvoje. Akce by se měla stát příležitostí pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě potravin a nápojů. Pro Itálii je organizace tohoto kolosálního projektu velkou výzvou, příležitostí, ale i bojem proti organizovanému zločinu.

Italské deníky hovoří o podnikatelské mafii, která, jak uvádějí, začala v severní Itálii tvrdě zuřit. Subdodavatelé a stavební firmy pracující na staveništích Expa jsou samozřejmě prověřovány, organizovaný zločin si cestu ale vždy najde. Nejlehčí praktikou je „spolupráce“ s prověřenou, respektive zdánlivě „čistou“ firmou, jenž následně přenechá práci firmě, která na bílém seznamu prověřených figurovat nemůže. Itálie prohlásila do světa, že Expo bude událost „Mafia free“, tímto heslem přesvědčila i mnohé skeptiky, včetně Američanů.

Do současné chvíle vydala místní prefektura 68 zákazů výkonů činnosti v rámci projektu Expo 2015. Zákazy se týkají 48 společností z celkových 367, které byly zkontrolovány. To znamená, že 13 %, tedy více než 1 z 8 firem, nesloží prověřovací zkoušku. Mezi firmami s nálepkou mafie skončily i velké známé firmy jako Padana Strade (200 zaměstnanců), Ediscavi srl, Grandedil, atd.

Prefektura oznamuje, že pokud privátní subjekt akceptuje spolupráci s takovými společnostmi, je to jeho soukromá záležitost, ale stát chce, aby jeho staveniště bylo staveniště bez zločinců.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

 

 

 

 Tisknout Vaše hodnocení: