Exportér roku - výsledky kategorie „Nejlepší exportní transakce podpořená státem“

16. 12. 2014 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - Exportér roku - výsledky kategorie „Nejlepší exportní transakce podpořená státem“ V rámci soutěže Exportér roku byla podruhé udělována cena v kategorii „Nejlepší exportní transakce podpořená státem“, kterou společně zaštítily Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). V roce 2014 zvítězily firmy: M Steel Projects a.s., Papcel, a.s. a GE Aviation Czech, s.r.o.

Kategorie byla vyhlášena pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 mil. Kč a zohledňuje zejména český podíl zboží a služeb na hodnotě dodávky. Tři nejlépe hodnocené exportní transakce v této kategorii byly vyhlášeny 16. prosince 2014 v Kaiserštejnském paláci v Praze.

M Steel Projects a.s. – rekonstrukce železniční trati. Ázerbájdžán

M Steel Projects realizovala dodávku rekonstrukce 317 km železniční trati v úseku BAKU-BEYUK-KYASIK v hodnotě cca 252,9 mil. EUR, zahrnující dodávky stavebních prací, kolejnic a dalších materiálů včetně techniky. Vývozní odběratelský úvěr ve výši EUR cca 248,2 mil EUR financuje ČEB, obchodní případ je pojištěn EGAP. Splácení úvěru je zajištěno suverénní státní zárukou Ázerbájdžánské republiky vystavenou Ministerstvem financí Ázerbájdžánské republiky. Rekonstrukce trati je dokončena.

Papcel, a.s. – výstavba papírenského závodu ve Šklově, Bělorusko

Smlouvu v celkovém finančním objemu 69 mil. Euro podepsal PAPCEL s papírenským závodem „Zavod Gazetnoj Bumagi", Šklov, Bělorusko na výstavbu nového papírenského závodu na výrobu papíru pro dekorativní obkladové materiály s roční kapacitou 30 000 tun. Investiční projekt je financován prostřednictvím vývozního odběratelského úvěru poskytnutého konsorciem bank Komerční banka, a.s., Commerzbank Aktiengesellschaft, pobočka Praha a Belarusbank, Minsk. Projekt je pojištěn EGAP. Podíl českých dodávek na vývozu činí více než 70 %.

GE Aviation Czech, s.r.o. – dodávka leteckých motorů H75 na Mauritius

Společnost GE Aviation uzavřela rámcový kontrakt na 17 mil. USD s provozovatelem letadel z ostrova Mauritius. V roce 2014 bylo dodáno 16 motorů GE H75, celkově by jich mělo být během tří let exportováno až 40. Tyto motory mají oproti svému předchůdci větší výkon, nižší spotřebu a lepší vlastnosti v extrémních podmínkách jako vysoká teplota nebo nadmořská výška. Dlužníkem je společnost IOAFC, která se zabývá pronájmem a servisem letounů v Africe. Podíl českých dodávek na vývozu činí 100 %. Obchodní případ financuje ČEB a pojistil EGAP.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek