Exportní cena: Vývozci jsou pilířem ekonomiky

21. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Export je pilířem české ekonomiky. Aby mohli vývozci dále expandovat, nestačí jim jen správné manažerské vedení. Firmy musejí být v zahraničí vidět a zvolit si správnou marketingovou strategii. Nejen to zaznělo na prvním setkání vývozců v rámci 19. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit, které proběhlo 9. června v Praze.

exportni-cena„Exportní cena oceňuje firmy, ale také jim dává příležitost se podívat na své podnikání z nadhledu," uvedla na setkání v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba pořadatelka a porotkyně exportní ceny Helena Kohoutová.

„Pro nás je důležité nejenom předat podnikatelům manažerské, podnikatelské a exportní rady a tipy, ale baví nás samotná možnost se s nimi potkávat. Už dnes získávají všichni účastníci zdarma přístup do registru exportérů i další benefity od partnerů projektu a také možnost zviditelnit svou značku a služby,“ doplnila Kohoutová.

V současnosti se ve firmách stává klíčovou práce s mladou generací, která je budoucností českého podnikání i exportu. „Mají menší motivaci pracovat než starší generace, menší sociální schopnosti, ale větší počítačové a jazykové schopnosti,“ domnívá se partner a projektový manažer ze společnosti Palatinum Martin Rejmíš.

Podle diskutujících jsou starší lidé loajálnější k firmě a mají větší praktické obchodní dovednosti. U mladých podnikatelů je důležité vhodně aplikovat nové trendy. Pokud si firmy chtějí udržet obchodní postavení na trhu a zefektivnit práci obchodního týmu v zahraničí, musejí umět propojit a využít kompetence obou generací a zároveň se nebát nových technologických a komunikačních trendů, jako jsou e-sales, takzvané virtuální schůzky či elektronická personalizace nabídky.

Online registrace do projektu je možná zdarma na www.exportnicena.cz. Podniky se mohou přihlašovat do soutěže do 12. října 2016.

Reklama jako rock´n´roll

exportni-cenaAby mohla firma expandovat, nestačí pouze správné manažerské vedení a dohled na financemi. Firma musí být vidět.

„Reklama a vizibilita je jako rock’n’roll. Nové a neotřelé nápady pomohou vybudovat osobní přístup ke klientovi, který pak nabídku vnímá jako atraktivní. Každý klient je osobnost se svými unikátními požadavky,“ vypráví o své filozofii majitel Mediarex Group a CK Blue Holiday Jan Soukup, který je zároveň producentem a režisérem s osobitým přístupem k marketingovým řešením.

Na setkání se hovořilo i tom, jak se zajistit proti nečekaným výkyvům na finančních trzích v mezinárodním obchodě. Samotná Evropa nyní čelí politickým tlakům, které mohou otřást společným trhem a zkomplikovat život firmám z jednotlivých unijních zemí.  „Pokud jde o novinky v zajištění kurzového rizika, přetrvává ústup od složitějších a převážně optimalizačních strukturovaných produktů k jednodušším komplexním strategiím,“ říká Jaromír Černý z UniCredit Bank.

Zkušenosti úspěšných exportérů

Na akci se o své zkušenosti podělili zástupci úspěšných českých exportérů jako Lasvit, Granát Turnov či Dermacol. Firma Granát Turnov má více než šedesátiletou tradici. Již v padesátých letech začalo družstvo zpracovávat typický český drahokam sytě červené barvy. České granáty dnes vlastní například i papež Benedikt XVI., prezident Barack Obama s chotí, Hillary Clintonová nebo princ Charles.

exportni-cenaDlouhou tradicí se pyšní i česká firma Dermacol, která už pět desítek let vyrábí kvalitní kosmetiku. Licenci jednoho z prvních krycích make-upů v Evropě i na světě se podařilo prodat i do Hollywoodu.

Společnost Lasvit byla založena v roce 2007, aby přetavila myšlenku krásy do designu uměleckých světelných plastik a dekorativních objektů. Dnes má devět poboček po celém světě, které nabízejí komplexní řešení od návrhu až po finální instalaci. Díla Lasvitu a jeho designérů jsou k vidění ve veřejných prostorách prestižních hotelových řetězců, kasin a luxusních paláců. Filozofii firmy tvoří tři základní pilíře – světlo, design a zážitek.

Setkání v centru Prahy bylo prvním v rámci 19. ročníku soutěže Exportní cena DHL UniCredit, která oceňuje a sdružuje české exportéry. Do soutěže se mohou hlásit firmy, u kterých podíl zahraničního vlastníka nepřesahuje 49 %, objem jejichž exportu v roce 2014 dosáhl minimálně 100 tisíc korun a jež vznikly před 1. lednem 2014.

Pro kategorii Exportér teritoria byly letos vybrány země ASEAN (Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsie, Myanmar, Singapur, Thajsko a Vietnam). Podrobnosti si přečtěte v textu Exportní cena letos ocení i českou expanzi do JV Asie na BusinessInfo.cz.

Redakčně zpracovaná tisková zpráva agentury Helas

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek