Exportní konference se zástupci CzechTrade: Zájem projevily stovky firem

30. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ve čtvrtek 29. července skončila Konference ekonomických radů - setkání všech ekonomických diplomatů a ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade, která je nejvýznamnější každoroční událostí, během které si ekonomičtí diplomaté vyměňují své zkušenosti a konzultují své cíle. Součástí akce jsou i konzultace pro exportéry, kterých se během středy a čtvrtka v pražském TOP Hotelu zúčastnilo téměř pět set českých firem.

Podstatná část týdne ekonomické diplomacie je věnována exportérům, kteří mají možnost se zástupci zahraniční sítě domlouvat všechny formy podpory svých aktivit, služby zahraniční sítě a konkrétní obchodní záměry ve více než stovce zahraničních teritorií.

V tomto ohledu byla letošní B2B jednání s exportéry, která se konala ve středu a čtvrtek v TOP Hotelu Praha, nebývale úspěšná. Tzv. „meeting point“ s exportéry letos využili zástupci z téměř 500 českých firem, kteří konzultovali se 162 zástupci jednotné zahraniční sítě po celé dva dny.

„Kapacita českých diplomatů a kanceláří CzechTrade byla zcela vyčerpána. Během středy a čtvrtka proběhlo více než 2 900 jednání o konkrétních obchodních případech z jednotlivých trhů, možnostech prezentace českého zboží, vyhledání obchodního partnera, nebo možnostech účasti českých firem na zahraničních výstavách a veletrzích. Počet firem, které o konzultace projevily zájem, oproti loňsku rapidně narostl. Podařilo se nám uspokojit zájem bezmála 500 exportujících podniků, se kterými budeme v následujících měsících pracovat," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Odmítnutí nemusejí věšet hlavu

Bohužel jsme museli vzhldem k velkému zájmu mnoho firem také odmítnout, připouští náměstek.

„S těmi se ovšem následně spojí konzultanti CzechTrade a představí jim všechny možnosti podpory, jež nabízíme. Tak vysoký zájem nás opravdu nebývale potěšil. Spatřuji v tom ze strany firem jednoznačně pozitivní hodnocení a důkaz toho, že náš český systém podpory exportu je nastaven správně a efektivně. Nasvědčují tomu i výsledky českého exportu, který již sedmým rokem v řadě pravidelně láme rekord roku předešlého,“ dodává Bärtl.

„Právě na zájmu o konzultace je vidět, že se na nás firmy obrací s důvěrou. To se ostatně odrazilo také v letošním hodnocení našich úřadů v zahraničí. Snažíme se na naše služby dívat optikou jeho uživatelů, tedy samotných firem. Proto bychom chtěli, aby celá Jednotná zahraniční síť ambasád a kanceláří CzechTrade nabízela firmám základní exportní služby zdarma. Chceme garantovat podnikatelům vstřícný a profesionální přístup všech hráčů na poli ekonomické diplomacie,“ doplňuje náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

„Těší mne, že Konference ekonomických radů opět potvrdila velký zájem českých exportérů o služby, které podnikatelům přináší Jednotná zahraniční síť. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade jsou významnou podporou při vstupu českých firem na klíčová exportní teritoria, proto dojde k rozšíření dosavadních 51 kanceláří CzechTrade o nové zastoupení v německém Mnichově. V Německu má CzechTrade zatím jen jednu zahraniční kancelář v Düsseldorfu a trvalý několikaletý převis poptávky po službách zejména ze strany segmentu malých a středních podniků nás vedl k otevření druhé kanceláře v zemi, která je největším obchodním partnerem České republiky,“ říká Milan Ráž, ředitel služeb pro exportéry agentury CzechTrade.

Podporovat vývoz napomáhají také cílené mise i účast na výstavách. Česká expozice na výstavě EXPO Astana 2017 prezentující konkrétní výrobky a produkty našich firem a těšící se velké popularitě je toho dobrým příkladem. 

Podpora exportu mimo Evropu

„Samozřejmě především podporujeme export i na mimoevropských trzích. Např. navázání bližších obchodních vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou bylo nedávno zpečetěno podpisem memoranda o vzájemné spolupráci agentury CzechTrade a Czech Business Council Dubai and the Northern Emirates (CBC) za podpory ministerstva průmyslu a obchodu," prozrazuje Ráž.

„Podpis memoranda navázal na jednání vlády, na němž byla schválena účast ČR na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Cílem spolupráce je vytvoření platformy a zázemí na podporu českého exportu ve Spojených arabských emirátech s výhledem na účast českých firem na EXPO 2020,“ dodává ředitel služeb pro exportéry.

„Rád bych poděkoval ekonomickým diplomatům a ředitelům zahraničních kanceláří CzechTrade za dlouhodobou spolupráci. Během konzultačních dní firmy projevily největší zájem o Čínu, USA, Rusko, Německo, Jihoafrickou republiku, Srbsko a Saudskou Arábii. U mnoha dalších zemí byl naplněn limit maximálního počtu možných schůzek. Pokud by bylo k dispozici více ekonomických diplomatů z těchto destinací, byli bychom schopní zajistit zde více schůzek, jedná se například o Argentinu, Egypt, Indii, Írán, Kanadu, Turecko, Vietnam, a další,“ komentuje setkání prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek