Exportní příležitosti na africkém trhu

21. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Exportní příležitosti na africkém trhu Na Ministerstvu průmyslu a obchodu proběhly v únoru 2017 dvě teritoriálně zaměřené exportní konference pro české podnikatele k exportním příležitostem na africkém trhu. Na obou akcích se podnikatelé dozvěděli o aktuálních obchodních a oborových příležitostech, překážkách při vstupu na africké trhy, tipech pro obchodování, zvyklostech a praktických zkušenostech.

První exportní konference se konala dne 7. února; šlo o setkání s řediteli afrických zahraničních kanceláří CzechTrade – konkrétně v Káhiře, Casablance a nově otevřené v Lagosu. Dne 17. února pak proběhl teritoriální seminář k subsaharské Africe (se zaměřením na tyto země: Jihoafrická republika, Angola, Ghana, Demokratická republika Kongo aj.), který byl za účasti ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu, prezidentů obchodních česko-afrických komor (CGOK a SOPK ČR-DRK) a dalších přednášejících. Obou seminářů se zúčastnili zástupci bankovního sektoru a úspěšně podnikajících českých firem.

Úroveň naší spolupráce s africkými státy ještě zdaleka nedosahuje potenciálu, který tento kontinent pro Českou republiku představuje. Obchod mezi ČR a Afrikou má v posledních letech soustavně stoupající tendenci, z čehož vyplývá, že Afrika hraje postupně čím dál tím větší roli pro české exportéry. Od roku 2000 se obrat obchodu ČR s Afrikou navýšil téměř 5x, český vývoz do Afriky vzrostl skoro 8x. V roce 2016 byl celkový objem našeho zahraničního obchodu 305 mld. USD, z toho Afrika představovala 2,54 mld. USD, tzn. méně než 1 %. Ekonomický potenciál afrických zemí a predikce jejich hospodářského růstu přitom dává předpoklad pro intenzivní rozvoj vzájemně výhodné spolupráce.

Mezi hlavní odběratele českého zboží a služeb patří dlouhodobě těchto deset afrických zemí: Jihoafrická republika, Egypt, Maroko, Alžírsko, Tunisko, Nigérie, Uganda, Ghana, Etiopie a Keňa. Do prvních pěti směřuje 80 % našeho afrického vývozu, do prvních tří zemí to jsou pak dvě třetiny.

Prezentace z exportních konferencí

Nigérie, Maroko, Egypt – rady a tipy pro český export (7. 2. 2017)

Subsaharská Afrika – příležitosti pro české exportéry (17. 2. 2017)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek