Exportní příležitosti v Japonsku – ekonomický zpravodaj (červenec 2017)

25. 7. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Exportní příležitosti v Japonsku – ekonomický zpravodaj (červenec 2017) S blížícím se uzavřením jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem se dnes již pootevřené dveře na japonský trh definitivně otevřou a přístup do druhé největší tržní ekonomiky na světě se stane snazším. Červencový zpravodaj se zaměřuje na letecké spojení Praha – Tokio a informuje také o ekonomickém vývoji.

Přímá linka Praha – Tokio

V červnu 2017 proběhla v Tokiu jednání zástupců ministerstev dopravy Japonska a ČR ve věci přípravy Dohody o leteckých službách. Dohoda je prvním krokem k budoucímu zřízení přímé linky Praha – Tokio. S výhledem na rozšiřování kapacit letišť v oblasti hlavního města před olympiádou v roce 2020 se otevírají nové možnosti pro zřízení dalších leteckých linek. Během následujících let by mělo dojít k zásadnímu navýšení a to o 50 letů denně na obou letištích, která Tokio obsluhují (Narita a Haneda). O přidělení linek se rozhodne do léta 2018.

Ačkoliv o možnosti zřízení přímé linky projevil původně zájem český přepravce, dnes se jeví jako reálný kandidát některá z japonských leteckých společností. V návaznosti na proběhlá jednání zatím zkoumá možnosti, kapacitu a rentabilitu japonský JAL, který na druhou polovinu roku 2017 připravuje zahájení charterových letů do Prahy. Dle jejich úspěšnosti bude zváženo zřízení přímé linky Praha – Tokio.

Z Japonska do ČR ročně cestuje 34 752 lidí a dle statistik patří ČR mezi nejvýznamnější destinace pro cesty z Japonska, které nejsou propojeny přímou linkou. Japonské letecké společnosti vnímají potenciál přímé linky a jsou si vědomy toho, že japonští zákazníci upřednostňují cestování s japonskými leteckými společnostmi. Předpokládá se, že při zřízení přímé linky by nárůst objemu cestujících na trase ČR – Japonsko pravděpodobně přesahoval 30 %.

Japonsko zavedlo „Prémiový pátek“

Pracovní doba japonských zaměstnanců je tradičně vyměřena brzkým ranním spojem a posledním nočním metrem. Počet přesčasů patří k nejdelším na světě, dovolenou si zaměstnanci většinou nevybírají. Počet sebevražd z přepracování je rovněž nejvyšší na světě, produktivita práce pod průměrem OECD.

Ve snaze změnit pracovní zvyklosti japonských zaměstnanců, zavedla vláda v roce 2017 „Prémiový pátek“. Jedná se vždy o poslední pátek v měsíci, kdy mají být zaměstnanci vybízeni, aby odešli z kanceláří v 15:00. Cílem je jednak změnit tradici neproduktivních pracovních hodin a zároveň povzbudit japonskou ekonomiku, kdy by ideálně zaměstnanci ve svém volném čase chodili nakupovat či jinak utrácet.

V návazných průzkumech bylo ověřeno, že 10,5 % zaměstnanců bývá o „Prémiovém pátku“ svými vedoucími vybídnuto k brzkému odchodu z práce. Z těchto 10,5 % jich třetina odejde v 15:00 a pětina to plánuje, nicméně se jí časný odchod nepodaří. Ve firmách střední velikosti nabídky využívá kolem pěti procent osob.

Ekonomický vývoj Japonska

Druhá největší tržní ekonomika demokratického světa rostla v prvním pololetí roku 2017 rychleji, než očekávali místní analytici. Hospodářský růst činil v prvním čtvrtletí 2017 téměř 1 %. Index spotřebitelských cen v dubnu meziročně vzrostl o 0,4 procentního bodu. Dle japonských ekonomů se hospodářství obrací k mírné expanzi a předpokládá se, že ekonomika si udrží stávající tempo růstu, částečně i v důsledku vládních stimulů v rámci tzv. Abenomiky.

Nezaměstnanost zůstává 2,8 %, což sice způsobuje nedostatek pracovních sil na trhu, ale může vést ke kýženému růst mezd. Průmyslová výroba v Japonsku vzrostla v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem o 4 %, což byl nejvýraznější růst od června 2011. Ožila hlavně produkce ve zpracovatelském sektoru.

Japonská centrální banka (BOJ) ponechává krátkodobé úrokové sazby na -0,1 % a výnosy desetiletých vládních dluhopisů na nule. V červnu 2017 BOJ oznámila, že bude pokračovat v nákupu dluhopisů v objemu 80 bilionů JPY (17 bilionů Kč) ročně.

V Tokiu proběhl IT seminář propojující české a japonské firmy

V květnu 2017 proběhl v prostorách ZÚ Tokio seminář Czech ICT Seminar 2017, připravený ve spolupráci ZÚ Tokio a tokijské kanceláře CzechInvestu. Akce se zúčastnilo více než 50 japonských IT odborníků, představitelů IT oddělení významných japonských firem a IT konzultantů. Prezentace se zúčastnily české IT firmy: Avast Software, BellaDati, Flowmon Networks, Instar ITS, Memsource, Wikilook a YSoft. Součástí akce byla návštěva veletrhu Japan IT Week Spring 2017.

K dalším částem týdenního programu patřily návštěva sídla agentury JETRO (Japan External Trade Organization) s prezentací japonského IT sektoru, příležitostí pro zahraniční IT firmy, a kulatý stůl za přítomnosti zástupců EU-Japan Centre for Industrial Cooperation, Czech Chamber of Commerce and Industry in Japan a Tokyo Metropolitan Business Development Center.

Zpravodaj vydává Velvyslanectví ČR v Tokiu (Japonsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek