Exportní příležitosti v Japonsku – ekonomický zpravodaj (prosinec 2015)

4. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Nové číslo občasníku Ekonomického zpravodaje velvyslanectví České republiky v Tokiu přináší informace o možnostech spolupráce s japonskými firmami v oblasti obranného průmyslu. Dále představuje Českou obchodní a průmyslovou komoru v Japonsku. Poskytuje také informace o veletrhu FOODEX, který se uskuteční v Japonsku v březnu 2016.

Nové možnosti spolupráce v obranném průmyslu

Japonsko reaguje na změny v geopolitickém rozložení sil v regionu a mění svoji obrannou strategii. Stejně jako v řadě dalších oblastí se tak země více otevírá mezinárodnímu obchodu. V obranném průmyslu se Japonsko doposud zaměřovalo téměř výhradně na USA. Součástí nové koncepce je však objevování i dalších zemí světa a skýtá příležitosti pro firmy z ČR působící v oblasti obranného průmyslu.

Ke vstupu na japonský trh je nutné nalezení místního partnera či zřízení zastoupení. První možnost může být sice časově náročnější, ale výrazně efektivnější. Vzhledem k požadavku interoperability mohou v Japonsku uspět firmy, které již vyvážejí do USA, nebo jejich produkty jsou součástí výzbroje NATO. Naopak firmy, které dodávají do některých zemí Asie, se budou o navázání obchodního vztahu pokoušet zbytečně.

Firmám, které uvažují o vstupu na japonský trh, doporučuje ZÚ Tokio účast na dvou významných veletrzích v roce 2016, které se nově zaměřují také na obranný průmysl. Jedná se o „Japan Aerospace“, který se koná jednou za čtyři roky. V roce 2016 se uskuteční 12.–15. října 2016 v Tokiu. Druhým je veletrh se speciální technikou SEECAT, který se koná 19.–21. října 2016. Ohledně možné podpory a dalších informací se prosím obracejte na ZÚ Tokio.

Česká obchodní a průmyslová komora v Japonsku

Obchodní a průmyslová komora v Japonsku (CCCIJ) byla založena v roce 2013. Dnes tvoří její členskou základnu přes dvacet subjektů. Její vznik byl iniciován zakládajícími společnostmi ZONER software, ELMARCO, P&M Czech, Czech Business Park, INSTAR ITS a několika dalšími japonskými partnery za podpory Velvyslanectví ČR v Tokiu.

Během roku 2015 došlo k dynamickému rozvoji členské základy a komora se rozrostla o firmy z oblasti IT, výstavnictví, pivovarnictví, kultury a dokonce i tradiční japonské výroby mečů. 1. října 2015 došlo k založení pobočky v Praze. Tento krok vytváří prostor pro intenzivnější spolupráci a poradenství pro firmy v ČR.

FOODEX 2016

Zastoupení ČR na veletrhu FOODEX bude mít v příštím roce formu státní účasti. Po dvou letech, kdy jsme se prezentovali s jedním stánkem, ze kterého vzešly tři úspěšné kontrakty na vývoz potravin a nápojů do Japonska, budeme na veletrhu na ploše více úměrné vývoznímu potenciálu ČR. Veletrh proběhne od 8. do 11. března 2016 ve výstavním areálu Makuhari Messe.

Japonsko dlouhodobě patří k největším dovozcům potravin. Potravinová soběstačnost Japonska dosahuje pouhých 39 % a roční obrat na trhu potravin a nápojů představuje částku 6 bilionů Kč. Japonsko tak skýtá řadu exportních příležitostí pro české výrobce potravin. Zároveň je zdejší náročný trh velmi dobrou referencí a odrazovým můstkem dalších exportů do Asie. Foodex tak nabízí zkratku pro vstup nejen na náročný japonský trh, ale i další země Asie.

Během čtyř dnů konání veletrhu FOODEX v březnu 2015 prošlo největším tokijským výstavištěm Makuhari Messe 77 300 návštěvníků. Veletrh není určen veřejnosti a je tak navštěvován výhradně zástupci firem působícími v potravinářství a gastronomii.

Účast ČR zajišťuje Ministerstvo zemědělství ČR.

Náklady na cesty do Japonska

Často se setkáváme s názorem, že Japonsko je příliš daleko a že cesta do této země je příliš nákladná. Stejně jako spousta dalších předsudků o Japonsku, vychází tato domněnka ze zastaralých faktů. Dnes lze zpáteční letenku do Japonska pořídit pod 15 000 Kč a let s jedním přestupem trvá kolem 13 hodin.

Mezi nejrychlejší spojení patří cesta přes Vídeň či nově zřízená linka z Varšavy. Turecké aerolinie nabízely počátkem prosince zpáteční letenku za cenu kolem 6 000 Kč. Ceny hotelů i potravin jsou pak na podobné úrovni jako v jiných světových metropolích a odpovídají standardu, který si návštěvník žádá.


Zpravodaj vydává Velvyslanectví České republiky v Tokiu (Japonsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek