Exportní transakce roku s podporou státu

17. 12. 2015 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - Exportní transakce roku s podporou státu EGAP i letos ocenil úspěšné obchodní transakce letošního roku – a to v rámci vyhlašování výsledků soutěže „Exportér roku“, kterou již tradičně pořádá Střední podnikatelský stav při Hospodářské komoře ČR.

Prvním z oceněných exportérů za EGAP je Chemoprojekt Nitrogen – a to za vývoz do Ruska za více než 2 mld. korun. Jde o projektování a kompletní dodávku zařízení pro jednotku na výrobu močoviny včetně jednotky granulace s kapacitou 1500 tun denně pro ruskou společnost PhosAgro v Čerepovci.  Stavbu a montáž si zajišťuje zákazník samostatně, projekt by měl být dokončen v roce 2017.

„K útlumu českého exportu do Ruska v posledním roce došlo, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu, i když s velkou obezřetností. Nové obchody musejí  mít přiměřené riziko – proto podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ řekl k vývozu generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Právě PhosAgro splňuje základní kritérium pojištění – jde o silný ruský subjekt s mezinárodním ratingem, významným postavením na světovém trhu a s podstatnými příjmy v zahraniční měně. Financující bankou je v tomto případě UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Právě tato banka s PhosAgro Čerepovec a s EGAP uzavřely smlouvu o poskytnutí dlouhodobého exportního odběratelského úvěru v celkové výši 73,4 milionu eur.

Další „Exportní transakcí roku s podporou státu“ je pak výstavba nemocnice v Laosu. Jejím dodavatelem je společnost VAMED Health Projects CZ. Jedná se o modernizaci a rozšíření nemocnice Friendship v hlavním městě Vientiane v hodnotě téměř 53 mil. EUR. Výstavba by měla trvat 36 měsíců, obchodní případ je upisován na suverénní riziko státu.

Podle náměstka GŘ EGAP Marka Dlouhého je výhodou tohoto obchodního případu právě to, že se jedná o suverénní riziko Laosu. Současně má EGAP pozitivní zkušenosti s českým vývozcem, který úspěšně realizoval projekt nemocnice Owendo v Gabunu. Na výstavbě a modernizaci nemocnice Friendship se bude podílet více než 20 českých subdodavatelů. Financující bankou je i v tomto případě UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia společně s rakouskou UniCredit.

Významný aspektem tohoto případu je také diverzifikace podpořeného exportu, protože se jedná o první obchodní zkušenost EGAP s Laosem, která může otevřít cestu novým obchodním případům v této oblasti.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek