Exportu se daří. Brexit se projeví později

7. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Český export se nadále vyvíjí pozitivním směrem. Potvrzují to květnová čísla bilance zahraničního obchodu. Ten skončil v pátém měsíci přebytkem 18,2 miliardy korun. Dopady vystoupení Británie z EU se mohou projevit v budoucnu.

„Květnová čísla exportu jsou opět v meziročním srovnání rekordní a nadále se na nich podepisuje především vývoz dopravních prostředků. Velký otazník se nicméně vznáší nad dopady Brexitu,“ uvádí ve svém komentáři Asociace exportérů.

Vývoz z České republiky se v květnu 2016 meziročně zvýšil o 6,8 % (na 282,9 miliard Kč) a dovoz narostl o 4,1 % (na 264,7 miliard. korun).

Export tedy i v pátém měsíci letošního roku pokračoval na vlně velmi dobrých výsledků, kterých dosahuje od ledna. Tuzemským vývozcům se daří především na evropských trzích uspokojovat vyšší poptávku spojenou s ekonomickým oživením. Na obzoru se nicméně objevil nový strašák, který může české firmy ke konci letošního roku přibrzdit – a to plánovaný odchod Velké Británie z Evropské unie.

Británie je totiž dlouhodobě jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ČR. A letos se dokonce posunula do pozice třetího nejvýznamnějšího odbytiště pro české výrobce.

Odhadovat, jak se situace kolem vystoupení Británie bude vyvíjet a jaký reálný dopad bude mít na české vývozce, je složité. Podle Asociace exportérů jsou možné všechny tři scénáře – optimistický, neutrální i černý.

„V optimistickém scénáři bude dopad Brexitu na export nulový či jen zcela minimální. V základním scénáři může dojít ke zpomalení tempa vývozu v případě některých důležitých odvětví zpracovatelského průmyslu - výroba motorových vozidel, výroba kancelářských strojů či výroba elektrických zařízení. V pesimistickém scénáři se může Brexit stát spouštěčem pro zpomalení hospodářského růstu v EU s negativním dopadem na zahraniční obchod ČR a na růst HDP,“ doplňuje Asociace exportérů.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se britský rozvod s EU projeví na výsledcích českého vývozu poměrně záhy. „Brexit během několika měsíců nepochybně zpomalí poptávku z Británie, což zprostředkovaně sníží i export do jiných destinací, zejména do Německa,“ domnívá se Pavel Sobíšek.

S využitím tiskové zprávy Asociace exportérů

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek