Figeac Aéro se pouští do robotiky

6. 4. 2017

  • Země: FR - Francie
  • Datum zveřejnění: 06.04.2017

letadlo_528597541-120.jpgJak vysvětluje Jean-Clude Maillard, ředitel francouzské společnost Figeac Aéro, měla jeho firma při rozhodování o výrobě titanových součástek do letadel dvě možnosti. Vyrábět v zemích Maghrebu, nebo investovat do automatizované továrny s výjimečnou technologií ve Francii. Rozhodla se pro druhou možnost a dnes se díky investici do supermoderního technického zařízení ve výši 37 milionů eur započaté v roce 2015 řadí Figeac Aéro na špičku v technologické vybavenosti. Většina ostatních subdodavatelů leteckých součástek totiž stále ještě provádí úkony manuálně.

Továrna o ploše 7500 m2 se nachází v departementu Lot, historickém centru Figeacu Aéro. Ukrývá výrobu titanových objímek motorových skříní letadel – válcovitých součástek s žebry o průměru 2,1 metrů, umístěných na výstupní straně (motoru) - určených pro motory Leap de CFM International, kterými jsou vybavena letadla Airbus A320neo a Boeing 737Max. Výrazné zvýšení kadence výroby, ze 100 motorů za rok 2016 na 1000 v roce 2020, bude impulsem pro zbývající dodavatele, kteří budou nuceni sladit krok s touto novou technologií.

Figeas plánuje do roku 2020 postupně sestavit výrobní park skládající se z 12 automatických obráběcích strojů a z dalších 5 robotů sloužících odštěpování, montáži a úpravě povrchů. Sledování technického zdraví továrny bude zajišťovat revizor, který bude souběžně s výrobou sbírat data ze snímačů jednotlivých strojů. Data budou následně zasílána operátorům výroby. Celkově bude k obsluhování vysoce automatizované výroby nutné zhruba 60 pracovníků.

Tímto počinem však Figeac s robotizací nekončí. Od letošního roku by roboti měli zajišťovat i dokončovací práce na součástkách. V delším časovém horizontu by pak dopravu mezi dvěma etapami produkce titanových objímek měla zajišťovat soustava vozíků.

Zdroj: Usine Nouvelle

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: