Filipíny posilují svůj obranný program

7. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Filipíny posilují svůj obranný program Filipínská vláda tváří v tvář teritoriálním sporům s Čínou opět posiluje svůj obranný program. Armáda byla dlouhodobě, a nadále je, považována za materiálně nejslabší armádu v oblasti. Hrozba konfliktu s Čínou, ale také vlastní potíže s komunisty a s muslimským povstáním na jihu země, však vyvolaly potřebu modernizace všech ozbrojených složek.

V novém rozpočtu na rok 2016 se počítá s ca 25% nárůstem dotace pro ministerstvo obrany, zatímco modernizační program armády v těchto dnech obdržel potvrzení prezidenta Benigna Aquina, že do roku 2017 vláda věnuje modernizaci ozbrojených složek nejméně 1,77 mld. USD (83,9 mld. pesos, 43,4 mld. CZK). Vláda tedy do obrany investuje více, než tři předchozí vlády dohromady.

Na Filipínách je nyní v platnosti 15letý vládní modernizační program definovaný ve třech pětiletých pilířích od prosince 2012. První pilíř 2012–2017 byl v roce 2015 navýšen na zmiňovanou hodnotu 1,77 mld. USD, přičemž analytici předpokládají, že ani tato částka není konečná.

V příštím roce bude nová vláda, vzešlá z voleb v květnu 2016, navrhovat rozpočet na modernizační program ve druhém pilíři 2018–2022. Původní, AFP Modernization Act vstoupil v platnost již v roce 1995 s cílem modernizovat všechny složky filipínské armády. Relativně chudá země však na rozsáhlejší nákupy neměla kde brát. Teprve v současnosti – díky prudkému růstu ekonomiky – však program nachází dostatek prostředků na rozsáhlé investice a nákupy v zahraničí.

Původní zákon vypršel v roce 2010, aby za současné vlády, v prosinci 2012 byla schválena jeho nová verze, prodlužující modernizaci armády na dalších 15 let ve třech pětiletých cyklech. Původní text z roku 2012 aproboval investice v prvním pilíři v hodnotě 38,8 mld. CZK (75 miliard pesos/PHP).

Rozpočet by měl zahrnovat připravované nákupy, které by mohly probudit zájem českých firem, jako je např. investice do rekonstrukcí letišť včetně radarů, nákupy pozorovacích letadel a celou řadu dalšího vybavení a materiálu. V roce 2016 armáda zakoupila také 12 ks korejských bitevníků FA-5, z nichž zatím byly dodány 2 ks, když z české strany nakonec žádná nabídka na L-159 nebyla podána. V současnosti pro letadla, jejichž většina má být převzata do konce roku 2017, letectvo hledá munici v hodnotě 5,77 mil. USD (93 600 ks, 20 mm).

Dary, výcvik a výuka i zvýhodněné úvěry

Díky společné historii s USA je značná část projektů realizována s USA. Filipíny potřebují zlepšit schopnost střežit své vody. Usilují obhájit své zájmy v Jihočínském moři. Filipíny poskytly USA seznam potřebného materiálu. Požádaly mj. o bojové stíhačky F-16, bojové lodě pobřežní stráže, dopravní letadla a radarové systémy. USA pomáhají prostřednictvím svého programu pro nakládání s nadbytečnými položkami na obranu. Pro posílení námořní bezpečnosti a ostrahy přislíbily USA předat Filipínám bojovou loď třídy Hamilton.

Filipíny obdržely od USA svou první bojovou loď stejné třídy v srpnu 2011. Plavidlo nyní slouží jako vlajková loď filipínského námořnictva. Přesto, že tyto lodě nepředstavují v současném stadiu pro čínské námořnictvo skutečnou konkurenci, vysílá tento krok silný signál, že USA posilují podporu svému spojenci v jihovýchodní Asii.

Významnými partnery jsou i Japonsko a Korea, se kterými země také posiluje obrannou spolupráci. Jednotlivé země se snaží posílit své pozice i dary staršího vybavení, zvýhodněnými úvěry, výcvikem či vzděláváním atp. Příkladem je např. nedávná dohoda s Japonskem na dodávku 10 hlídkových lodí Pobřežní stráži (Japonci PCG nabízí zdarma starší letadla, s velitelem Pobřežní stráže PCG, která je v první – mořské – linii sporů s Číňany, bude zanedlouho jednat i NMSED) za zvýhodněný úvěr, prodej staršího upgradovaného vybavení (např. izraelské obrněné transportéry M113A2) či přímo příslibem vybavení zdarma.

Filipínám ani tak nejde o budování armády schopné porazit Čínu, potřebují minimální důvěryhodnou obranu, což v praxi znamená, že pokud je jiná země napadne, budou Filipíny schopny reagovat.

Prudký ekonomický růst země však jednoznačně vytváří příležitost i pro české firmy za standardních podmínek.

V Manile se ve dnech 28. až 30. září 2016 uskuteční zbrojním veletrhu ADAS, kterého se mohou zúčastnit i české firmy. Pro firmy z ČR jsou sice Filipíny méně tradičním teritoriem, a je tedy třeba očekávat trpělivější běh na delší trať, prostor pro českou produkci zde rozhodně je a nikdy pro ni nebyla lepší doba než nyní.

Potenciál je také v oblasti výcviku a výuky, kde zájem o jakoukoliv spolupráci opakovaně projevuje filipínská Národní univerzita obrany (National Defense College).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Manile (Filipíny).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek