Finanční ředitelé firem nešetří optimismem, bojí se jen nedostatku lidí

15. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Optimismus finančních ředitelů českých firem ohledně ekonomického vývoje přetrvává, přestože tuzemská ekonomika v roce 2016 mírně zabrzdila. Obavy mají z nízké nezaměstnanosti a nedostatku kvalifikované pracovní síly.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi stovkami finančních ředitelů. Více než polovina CFO v Česku odhaduje letošní růst tuzemského HDP střízlivě. Česká ekonomika prý poroste o 1,5 až 2,5 procenta.  

Předpokládaný růst mezd, který s nízkou nezaměstnaností úzce souvisí, považuje 95 % finanční ředitelů za výdaj, který v roce 2017 zásadně ovlivní jejich podnikání. I proto chtějí redukovat náklady na výrobu.

„Letošní průzkum ukázal, že 80 % finančních ředitelů považuje za důležité téma zajištění dostatku kvalifikovaných zaměstnanců. S rostoucí poptávkou po práci pak souvisí i tlak na růst mezd,“ potvrzuje partner auditního oddělení ve společnosti Deloitte Martin Tesař.

Zásadním tématem i konec intervencí ČNB

„Zdrojem inflace by se měly stát stoupající nájmy a ceny nemovitostí. Dalším zásadním tématem pro rok 2017 bude podle dotázaných ukončení kurzového závazku ČNB a návrat kurzu koruny do tržního režimu, byť možná s výraznými zásahy centrální banky v případě nadměrné kolísavosti,“ dodává Tesař.

Podle názoru finančníků se bude české ekonomice nadále dařit, a to i přes odchod Velké Británie z EU a další možné politické turbulence.

Šéfové firem ale připouštějí, že v letošním roce chtějí méně riskovat. Více než čtvrtina respondentů aktuálně považuje obchodní prostředí za velmi nejisté.

Redakčně upravená TZ společnosti Deloitte

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek