Finsko přišlo o poslední rating AAA – agentura Moody's snížila hodnocení na AA1

8. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Mezinárodní agentura Moody's snížila úvěrový rating Finska z nejvyšší úrovně AAA na AA1 a přidělila mu stabilní výhled. Finsko tak přišlo o nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti i u poslední ze tří nejvlivnějších mezinárodních ratingových agentur. Podle Moody's je důvodem pátečního rozhodnutí slabý ekonomický růst Finska a s tím související negativní dopad na vývoj veřejného dluhu.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dne 3. 6. 2016 oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Finska z nejvyššího stupně AAA na AA1 a zároveň změnila dosavadní výhled na stabilní. Pozn.: I přes uvedené snížení je však hodnocení AA1 stále o tři stupně výše než má v současné době ČR (A1).

Mezi hlavními důvody zhoršení ratingu agentura indikovala slabý ekonomický růst země a přetrvávající výzvy pro finskou ekonomiku, v jejichž důsledku zůstává finské hospodářství méně odolné vůči příštím možným ekonomickým šokům a více náchylné k případným závažným fiskálním komplikacím.

Moody's připouští, že finská ekonomika vykazuje jisté pozitivní znaky, protože po třech letech recese vloni vykázala mírný růst, ovšem pro následujících pět let zůstane růst nadále slabý. Pro letošní rok odhaduje Moody´s růst Finska na 0,7 procenta, což je nejméně z celé EU kromě Řecka, do roku 2021 by pak mělo Finsko růst průměrně o 0,8 procenta ročně. Moody´s se zároveň domnívá, že výhled Finska je do budoucna stabilní s ohledem na proklamované odhodlání kabinetu premiéra Sipily prosazovat strukturální reformy a usilovat o fiskální konsolidaci ekonomiky.

Agentura Moody´s je poslední ze tří největších mezinárodních agentur, která odebrala Finsku nejvyšší ratingové hodnocení. Agentura Fitch snížila rating Finska letos v březnu na stupeň Aa+ a agentura Standard&Poor's tak učinila již v říjnu 2014, kdy snížila Finsku hodnocení na úroveň AA+.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko). Autor: Martin Tomčo, velvyslanec.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek