Firemní investování v nejistých časech

25. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tuzemská ekonomika roste, firmy, podnikatelé i domácnosti zvyšují své příjmy, a tak stále častěji řeší otázku, jakým způsobem volné finanční prostředky investovat

I když jsou vyspělé ekonomiky většinou ve formě, strašákem pro investory je již od loňska politická nestabilita. Její nástup naznačilo v minulém roce především rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z EU a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

„Není jediný důvod, aby rok 2017 byl na události chudší,“ konstatuje Tomáš Kálal, makléř ze společnosti Conseq Investment Management. V takových časech je podle něj pro investory důležité postupovat tak, aby co nejvíce omezili možnosti negativních překvapení u svých investic. Doporučuje proto nakupovat dluhopisy s krátkou splatností.

„Nedá se bohužel nic jiného dělat. Byť tyto dluhopisy budou mít většinou nízký, někdy i nulový výnos. Dluhopisy tvoří přece jen konzervativní část vašeho portfolia, která zkrátka v této době nic nevynáší. To, že české státní dluhopisy mají až do pětileté splatnosti záporný výnos, neznamená, že nakoupíte desetiletý s výnosem 0,5 procenta a budete spokojeni, jak jste vyzráli nad trhem. Pak se totiž ocitnete na deset let zamčení s takto nízkým ziskem,“ konstatuje Tomáš Kálal.

Fondy rostou

Pokud dojde k obecnému zvýšení sazeb, bude tento krok investory mrzet, protože v ten okamžik si budou jejich konkurenti kupovat stejný dluhopis s podstatně vyšším výnosem.

Naopak doporučuje prodávat dluhopisy s dlouhou splatností. A to přesto, že na nich investoři v posledních letech nadprůměrně vydělávali a dluhopisové fondy měly výkonnost podobnou akciovým.

„Před pěti lety koupený český státní dluhopis totiž nejen spolehlivě vyplácel kupon, ale také strmě rostla jeho tržní cena,“ popisuje Tomáš Kálal. „Pokud máte v portfoliu dluhopisy s dlouhou splatností, jednoduše se jich zbavte. To samé platí, i pokud je průměrná durace vašeho dluhopisového fondu vysoká – spokojte se s nastřádaným růstem a zrealizujte zisky.“

Investoři by podle něj měli rovněž více než kdy dříve diverzifikovat svoje investice. Očekávaná nejistota totiž vylučuje z reálného ekonomického světa všechny zázračné nabídky na zhodnocení o desítky procent. 

To, že je současná situace příznivá pro investování, dokládá i růst tuzemských investičních fondů. Kromě zvyšování příjmů jim nahrávají jak přetrvávající nízké úrokové sazby, tak snaha lidí uchovávat hodnotu svého majetku před možnými nepříznivými vlivy především politicko-ekonomického charakteru. „Jakékoli očekávání otřesu je dalším důvodem pro pravidelné dlouhodobé investování,“ říká Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holdingu.

Podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT) loni dosáhl objem majetku investovaného přes členy asociace prostřednictvím investičních nástrojů rekordních nárůstů o více než 123 miliard korun. A ke konci roku 2016 dospěl do výše 1,273 bilionu korun. V zahraničních a domácích fondech kolektivního investování nabízených v České republice byl zaznamenán nárůst o 49,98 miliardy korun, tedy o 13,08 procenta na celkem 431,99 miliardy korun. Při rostoucím počtu investorů již každý sedmý Čech investuje do fondů. Od vypuknutí krize v roce 2008 narostly investice do fondů o více než 50 procent. 

Ceny nemovitostí pro bydlení jsou podle některých expertů nyní uměle vyhnané
rostoucí poptávkou způsobenou velmi nízkými úrokovými sazbami.

Kdo chce investovat peníze do fondů poprvé a nemá s tím zkušenosti, měl by být opatrný. „Ne všechny fondy aktuálně platné rozložení aktiv transparentně zveřejňují a rozkrýt ho bývá někdy spíše práce pro detektiva. Například fond, který se podle názvu tváří jako nemovitostní, nemusí investovat přímo do fyzických nemovitostí, ale do akcií firem, které se pohybují na realitním trhu. Každý investor by si měl položit otázku, zda se s takovou neznámou chce smiřovat,“ konstatuje Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů Edulios.

Fond by měl podle něj také otevřeně uvádět, jakou má úvěrovou angažovanost, tedy jaký je podíl financí, které na své investice získává od bank. „Čím je tento podíl nižší, tím konzervativnější strategie fondu je. Naopak vysoký podíl úvěrů se může ukázat jako riziko v případě růstu úrokových sazeb,“ dodává Martin Skalický.

Další možností, jak zhodnotit peníze, jsou investice do nemovitostí. Investoři, kteří ještě nemají v portfoliu nemovitosti, by měli zvážit jejich nákup. Podle odborníků je však ideální koupit objekty bez dluhu a zaměřit se především na ty komerční či průmyslové. V České republice v poslední době vznikla řada fondů, které takové investice nabízejí i menším investorům. Další možností jsou korporátní dluhopisy z nemovitostní oblasti. Naopak ceny nemovitostí pro bydlení jsou podle některých expertů nyní uměle vyhnané rostoucí poptávkou způsobenou velmi nízkými úrokovými sazbami.

Rok evropských akcií

Podle bankéřů jsou další vhodnou investiční příležitostí v letošním roce akcie. A to především evropské, které by měly překonat cenné papíry americké i japonské. Jejich hodnotu totiž zatím oslabovala pozornost, kterou investoři věnovali důležitým evropským volbám. „Uchází jim skutečnost, že růst evropského HDP zamířil téměř ke třem procentům ročně dle odhadu indikátoru Eurocoin z Bank of Italy. Hnací síly zlepšují finanční podmínky a zvyšují tlak na ceny a obchodní sebedůvěru,“ uvedl Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

Podle bankéřů jsou další vhodnou investiční příležitostí v letošním roce akcie.
A to především evropské, které by měly překonat cenné papíry americké i japonské.

Další oblastí, která se otevírá jen těm nejmovitějším investorům, je investice do firem. Jejich akvizice přitom v poslední době zažívají zlaté časy. „Na přelomu roku jsme zaznamenali zvýšené transakční aktivity související s nástupnictvím ve firmách a mezigeneračním transferem rodinného majetku u první generace polistopadových podnikatelů, což je jisté specifikum zejména oproti západním zemím. V této souvislosti registrujeme zvýšený zájem o různé nástroje zajišťující uchování rodinného bohatství, např. prostřednictvím institutu svěřenských fondů a podobně,“ upozorňuje Jan Frey, vedoucí advokát kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Také poradenské firmy zaznamenávají, že majetkové změny u rodinných firem mají výrazný vliv na tuzemské investiční prostředí. „Výraznou roli v nevídané aktivitě investorů v českém prostředí hraje také skutečnost, že majitelé mnoha českých podniků v dobré finanční situaci zvažují jejich prodej. Kromě pokračujících prodejů rodinných firem jsme byli svědky i několika transakcí v řádech miliard amerických dolarů,“ upozorňuje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Investice do dluhopisů? Sázka na jistotu

V nejisté době chce stále více investorů vsadit na bezpečné uložení peněz. Mezi ně patří nákup dluhopisů. Ten je považován za jednu z jistějších cest ke zhodnocení peněz. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Jejich vydavatel se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také garantuje, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku. Po nákupu dluhopisů se investor stává věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních spořicích dluhopisů. Určitým rizikem může být možný neúspěch firmy. V těchto případech má ale investor stále vyšší šanci na získání vložených financí než třeba samotní akcionáři firmy. Při likvidaci se totiž přednostně zohledňuje uspokojení věřitelů, zatímco akcionáři přicházejí na řadu jako poslední. Také proto je tento druh investice vhodný i pro začínající investory.


Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Dalibor Dostál.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek