Česká instalovala bezplatně zdravotnický informační systém v poliklinice v Kyrgyzstánu

6. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká instalovala bezplatně zdravotnický informační systém v poliklinice v Kyrgyzstánu Dne 1. března 2017 se v Biškeku v 2. městské rodinné poliklinice uskutečnilo slavnostní předání práv k užívání zdravotnického informačního systému „AMIS*HD“ od české firmy ICZ. Jedná se o největší jednorázovou, nenávratnou, investici ve výši několika desítek tisíc USD od české firmy do kyrgyzského zdravotnictví.

Poliklinika, na které byl systém zaveden, se tak stala prvním zdravotnickým zařízením v Kyrgyzstánu využívajícím elektronickou evidenci pacientů, včetně elektronické zdravotní karty pacienta. 

Týmu odborníků z firmy ICZ pod vedením Kateřiny Tesařové se podařilo během dvou měsíců nejen zavést a zprovoznit samotný systém, ale rovněž vyškolit lékaře, personál, přesvědčit první pacienty a především pak vedení samotné nemocnice ke změně celkového přístupu k zabezpečení podmínek pro pacienty. Zástupci firmy ICZ velmi kladně hodnotili spolupráci s nemocnicí a především pak se samotnými lékaři. Zvláštního poděkování za pomoc a přístup k projektu se dostalo honorárnímu konzulovi České republiky v Kyrgyzstánu panu Maratu Djanbajevovi a velvyslanectví České republiky v Astaně.

Během prezentace systému přítomni lékaři ocenili jednoduchost, funkčnost, užitečnost a uživatelskou vlídnost aplikace. V sále byli přítomni zástupci magistrátu města Biškek, ministerstva zdravotnictví, akademické sféry a také primáři z dalších klinik v Biškeku a novináři. S krátkým vystoupením přítomné pozdravil zástupce velvyslankyně České republiky pan Ladislav Steinhübel.

Světová banka připravuje ve spolupráci s kyrgyzským ministerstvem zdravotnictví výběrové řízení na automatizaci zdravotnických zařízení v Kyrgyzstánu a firma ICZ má tak díky tomuto ojedinělému počinu určitý náskok před konkurencí z Turecka a Číny, jejichž nabídky zůstávají jen v teoretické rovině.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Astaně (Kazachstán). Autor: Ing. Ladislav Steinhübel, zástupce velvyslankyně.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek