Mladá firma postavená na inovacích: Moc šancí jsme si nedávali

29. 7. 2016

DAWELL CZ je mladá a inovativní společnost zaměřená na vývoj, výrobu a prodej mobilních indukčních a odporových ohřevů pro autoopravárenství. Na trhu je pouze čtyři roky, ale už vyváží do 26 zemí. Jednatel Daniel Keliar se svěřil se svými zkušenostmi s exportem i Exportní cenou DHL UniCredit, kde se společnost úspěšně probojovala mezi loňské vítěze.

dawellPřekvapilo vás, když jste se stali jedním z vítězů 18. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit?
Ano, překvapilo. Naše společnost Dawell CZ s.r.o. je nový projekt a jsme teprve v začátcích. Před téměř čtyřmi lety jsme společnost zakládali a začali jsme s jedním produktem, který jsme vyvíjeli sami. Proto jsme si moc šancí nedávali.

Do kolika zemí nyní exportujete? Chystáte se ještě více rozšířit své exportní aktivity?
Celkem exportujeme do 26 států. Určitě ano. Naším cílem je exportovat i do dalších zemí. Snažíme se najít nové obchodní partnery v EU i mimo EU.

Jak vypadá aktuální vývoj situace v pro vás klíčových teritoriích?
Zatím pozitivně. Zaznamenáváme meziroční nárůst prodejů v EU. Dále budeme letos uvádět na trh novinky, které nám určitě pomůžou rozšířit řady našich stávajících odběratelů.

Kdo je vaším typickým zákazníkem?
Obchodní společnosti, dále strojírenské a výrobní společnosti.

Čím se liší poptávka na exotických trzích od té evropské?
V našem případě především technickými požadavky.

O které produkty tam je větší zájem a o které menší?
Zatím máme poměrně malý sortiment, tak nemáme komplexní informace. Nicméně zaznamenáváme poptávku na výkonnější a lépe vybavené přístroje, které jsou vhodné pro širší využití.

Které jsou vaše „nejtěžší destinace“ a které nejvíce exotické?
Pravděpodobně střední východ a Asie.

Mají v některých zemích jiná „pravidla hry“? Na co si musí dát firma pozor?
Úzce spolupracujeme s našimi partnery v daných regionech a ti nám pomáhají.

Pracujete v teritoriích výhradně prostřednictvím svých zástupců, nebo máte i místní prodejce?
Téměř vždy spolupracujeme s místními partnery, kteří zajišťují distribuci našich produktů na místní trh.

Jaký máte podnikatelský plán pro nadcházející rok až pět let?
Především dále investovat do vývoje nových produktů. Seznam nových produktů, které bychom chtěli uvést na naše stávající a nové trhy máme tak na 2-3 roky práce. Následně expandovat na další zahraniční trhy.

Inovujete?
Ano, to především. Naše společnost je založena na inovativních produktech, které zatím na trhu nejsou, nebo se vyskytují poměrně málo.

V jakých oblastech?
Jedná se o vývoj mobilních elektronických zdrojů určených pro průmyslový indukční a odporový ohřev.

Předpokládáte, že i v letošním roce porostete?
Pokud se nám podaří uvést na trh včas naši poslední novinku, tak určitě ano. Předobjednávky již máme a jsou to pro nás velmi zajímavá množství. Reakce od našich zákazníků především v EU jsou velmi pozitivní. Ale i se stávajícími produkty zatím dosahujeme růstu.

Sledoval jste i příběhy ostatních vítězů? Zaujal vás některý?
Ano, společnost J 4 s.r.o. a PBS ENERGO, a.s.

Do 19. ročníku Exportní ceny DHL UniCredit se můžete reghistovat na www.exportnicena.cz, a to zdarma až do 12. října 2016.

Zájemci mohou získat exportní bonusy od partnerů a přístup do registru exportérů. Podrobnosti si přečtěte v textu Exportní cena letos ocení i českou expanzi do Asie na BusinessInfo.cz.

Motivace pro úspěšné exportéry

Růst české ekonomiky úzce souvisí s tím, jak se vyvíjí tuzemský export. Posláním soutěže Exportní cena DHL UniCredit je najít a ocenit progresivní malé a středně velké exportní firmy v České republice. Soutěž založila před devatenácti lety společnost DHL. Od té doby existuje platforma, kde si exportéři a všichni zájemci o export mohou předávat své zkušenosti, sdílet informace a scházet se na společensko-odborných setkáních, na kterých mohou čerpat exkluzivní informace a data partnerů projektu o současné ekonomické a geopolitické situaci. Mohou se rovněž stát některým z vítězů oceněných na slavnostním galavečeru, který probíhá pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Záštitu soutěži poskytuje agentura CzechTrade.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek